NAKA začala trestné stíhanie v súvislosti s verejným obstarávaním na nákup električiek v Košiciach

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 15.05 hod.

Verejným obstarávaním (VO) na nákup električiek v Košiciach sa zaoberá aj Národná kriminálna agentúra (NAKA). V tejto súvislosti v máji začala trestné stíhanie pre zločin machinácií pri VO a verejnej dražbe. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka vysvetlil, že vyšetrovateľ NAKA v tejto veci vedie trestné stíhanie, a teda doposiaľ nevzniesol obvinenie voči žiadnej osobe:

„Predmetom trestného stíhania je zistiť, či v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému prospech v súvislosti s daným VO došlo ku konaniu, ktoré je v rozpore so všeobecne záväzným predpisom o VO, respektíve k dojednaniu prednosti alebo výhodnejších podmienok niektorému súťažiteľovi na úkor iných súťažiteľov.“

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) minulý rok vo februári vyhlásil VO s názvom Obnova vozidlového parku električiek v Košiciach – 2. časť:

„V súčasnosti sa vzhľadom na prebiehajúce trestné stíhanie v danej veci nie je možné vyjadriť,“ reagoval DPMK.

Foto
Mesto na prvých desať kusov električiek získalo z eurofondov 25 miliónov eur (Ilustračná fotografia) / TV KOŠICE

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) vyhlásilo, že prepadnutie eurofondov na električky v Košiciach v hodnote takmer 30 miliónov eur je zlyhaním na úrovni primátora:

„Takéto zlyhania veľmi komplikujú čerpanie eurofondov, pretože na každý zle pripravený projekt a prepadnutie peňazí zo strany samospráv je potrebné hľadať náhradné riešenie, čo je necelé dva roky pred koncom programového obdobia mimoriadne náročné.“

Magistrát mesta Košice považuje tvrdenia MIRRI za predvolebnú kampaň, keďže tento rezort vedie Veronika Remišová, ktorá je predsedníčkou strany Za ľudí:

„Dobre vie, že primátor nemôže zasahovať do žiadneho VO a žiadateľom o eurofondy nie je mesto Košice, ale DPMK. Z jej strany preto ide vyslovene o účelovú kritiku, ktorá je súčasťou predvolebnej kampane kandidáta strany Za ľudí na primátora.“

Mesto Košice zdôraznilo, že prebiehajúce VO nemôže nijako ovplyvňovať. Po jeho ukončení však bude žiadať, aby sa celý proces VO skontroloval. Samospráva verí, že MIRRI bude spolu s DPMK, mestom a ďalšími kompetentnými inštitúciami hľadať také riešenie, aby sa Košice mohli uchádzať o finančné zdroje na nákup električiek aj v aktuálnom programovom období eurofondov.

Dodanie 30 kusov električiek malo stáť 79 miliónov eur bez DPH. Mesto na prvých desať kusov získalo z eurofondov 25 miliónov eur a samospráva mala doplatiť približne 1,3 milióna eur. Dodanie ďalších električiek bolo rozdelené na celé obdobie platnosti rámcovej zmluvy.

DPMK koncom marca vypovedal zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (NFP). Košický magistrát to zdôvodnil tým, že uchádzači vo VO mu deklarovali, že električky by v zmysle zmluvy nestihli dodať. Mesto tvrdí, že vzniknutú situáciu spôsobil konkurenčný boj. K predlžovaniu lehôt prispeli námietky a odvolania zo strany oboch uchádzačov podané na Úrad pre verejné obstarávanie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre