Nákladné auto zničilo historické vozne košickej detskej železnice

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované o 14.40 hod.

Nákladné auto s cisternou dnes (14.8.) dopoludnia prerazilo zvodidlá a narazilo do odstavených vagónov Košickej detskej historickej železnice. Pri dopravnej nehode na Čermeľskej ceste došlo aj k fatálnemu poškodeniu vozňa, ktorý bol vyrobený v roku 1886. „Vodič auta nezvládol riadenie, dostal sa mimo cesty, prerazil zvodidlá a fatálne zničil dva vozne Košickej detskej historickej železnice. Jeden vozeň má 133 rokov a je to národná kultúrna pamiatka. Druhý vozeň je jeden z našich najnovších, ktorý sme ešte len teraz uvádzali do prevádzky,“ vysvetlil riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský. Pri nehode sa zranila jedna osoba. Na mieste zasahovali hasiči aj polícia.

 

Foto
Auto zničilo aj vozeň z roku 1886 / facebook.com/detskazeleznica

Daný úsek cesty je častým miestom dopravných nehôd a aj preto by si tam mali dávať vodiči pozor, najmä v takom nepriaznivom počasí, aké je dnes. Ako skonštatoval Lehotský, vodič pri nehode prerazil zvodidlá a náraz naklonil vagóny: „Škody zatiaľ neviem odhadnúť, ale budú vyššie ako 100-tisíc eur. Jeden z vagónov je vzácny historický, na ďalšom sme pracovali tri roky a do prevádzky sme ho uviedli len pred pár dňami. Bola to odstavná koľaj, našťastie, okolo žiaden vláčik nešiel.“

„Nákladné auto je prevrátené, zraneného šoféra odviezlo sanitné vozidlo. Na mieste zasahuje deväť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na troch vozidlách, situáciu riešia. Išlo o fekálnu cisternu, neboli to žiadne nebezpečné látky,“ informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva (KR PZ) HaZZ v Košiciach.

Galéria k článku

Košická detská historická železnica dnes z tohto dôvodu nepremáva. V prípade, ak sa podarí premerať trať, vyslobodiť havarovaný kamión a odpratať zvyšky nehody, detská železnica by mohla byť v prevádzke už vo štvrtok (15.8.). „Prevádzka detskej železnice je prerušená, minimálne do zajtra. Veríme, že zajtra sa nám to podarí sprevádzkovať, pretože došlo aj k nakloneniu odstavených vozňov a poškodeniu odstavnej koľaje. Táto nehoda sa stala nie na hlavnej trati, ale na odstavnej koľaji, ale tieto vozidlá zasahujú aj do jazdného profilu a priechodového prierezu hlavnej trate,“ dodal Lehotský s tým, že vozne už do konca tejto sezóny nebudú v prevádzke.

 

Zdroj: TASR

Komentáre