Náklady na energie v metropole východu sa zvýšia niekoľkonásobne

KošiceSpravodajstvo

Mesto čaká na kompenzáciu zo strany štátu.

Energetická kríza zasiahla aj východ Slovenska. Náklady na energie v rozpočtových a príspevkových organizáciách mesta by v tomto roku mohli trojnásobne prevýšiť tie vlaňajšie, ktoré boli na úrovni 1,2 milióna eur.

Ešte výraznejší nárast sa očakáva napríklad v zoo a v Správe mestskej zelene. Mesto rovnako ako ďalšie samosprávy stále čaká na konkrétnu podobu kompenzácií zo strany štátu.

V každej mestskej organizácii sa ceny zvyšujú rozličným spôsobom. Magistrát zatiaľ nemá komplexné informácie o školských zariadeniach, aj tu však očakáva medziročný nárast.

„Jedna základná škola v mestskej časti (MČ) Košice-Sever nám avizovala, že po skončení fixácie musela uzavrieť novú zmluvu na dodávku plynu, kde sa cena zvýšila o 400 percent, a to zo 100 na 500 eur za megawathodinu (MWh),“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Cena tepla pre Centrálne zásobovanie teplom Košice stúpla v porovnaní s uplynulým rokom v priemere takmer o 70 percent a v prípade MČ Šaca o viac ako 112 percent. Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) to zdôvodňuje zvýšením ceny od dodávateľa aj nárastom nákladov na výrobu a distribúciu. V Dopravnom podniku mesta Košice je zas cena za dodávku elektrickej energie už tretí rok rovnaká a dosahuje okolo 70 eur za MWh.

Foto

Samospráva tvrdí, že dlhodobo investuje do znižovania energetickej náročnosti budov. Vzhľadom na rast cien prijalo úsporné opatrenia, výdavky sa kontrolujú na mesačnej báze. Teplotu však nedokážu regulovať v budove magistrátu.

„Desiatky rokov sa do nej prakticky neinvestovalo a sú tu ešte pôvodné radiátory z minulého storočia,“ vysvetlil Tokarčík.

Doplnil, že pred dvoma rokmi začalo mesto sledovať aj spotrebu na jednotlivých rozvádzačoch verejného osvetlenia. Okrem projektu na jeho modernizáciu sa priebežne pracuje aj na optimálnom nastavení ističov a kapacít. Vďaka tomu sa podľa mesta podarilo optimalizovať a znížiť spotrebu a zredukovali sa počty rozvádzačov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre