Nákupná turistika sa zmenila na lesnú. Košické okolie však nie sú len Jahodná s Alpinkou

KošiceTuristicKE

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré a aj súčasná koronakríza priniesla viaceré pozitíva. Hektický život sa spomalil, vzduch je o čosi čistejší a aj mestskí ľudia pomaly zisťujú, že voľný čas sa dá tráviť aj inde, než vo veľkých obchodných centrách.

Foto
Ak sa zapojíte do Turistickej magnetky, užijete si aj takýto pohľad na Ružín / KOŠICE ONLINE

Lesy sú zrazu plné turistov a cyklistov, ktorí sa chcú po karanténnom období nadýchať čerstvého vzduchu. Mnohí však zrazu zisťujú, poznajú lepšie chorvátske pobrežie, než blízke okolie svojho mesta.

„To, že je teraz v lesoch oveľa viac ľudí je neprehliadnuteľný fakt. Čo iné majú robiť? Zavreli im kiná, kaviarne v nákupných centrách a teraz zisťujú, že existujú aj iné možnosti. Nákupná turistika sa stala turistikou lesnou. Problém je v tom, že ľudia svoje okolie nepoznajú a chodia teda na tie isté, najznámejšie miesta. A tam sa potom kumulujú,“ konštatuje Eva Dučaiová z košického Klubu rodinnej turistiky KRTKO.

Foto
Rozhľadňa Čerešenka ponúka krásny výhľad na dejisko slávnej Bitky o Rozhanovce i Slanské vrchy / KOŠICE ONLINE

Turistická magnetka ako zdroj inšpirácie

Ortodoxní turisti sa však na takýchto ľudí nepozerajú krivým pohľadom a práve naopak – snažia sa im podať pomocnú ruku. Svetlo sveta preto uzreli viaceré projekty, ktoré sa snažia nasmerovať občasných turistov na krásne, no menej známe miesta. Klub všestrannej turistiky Košičan vytýčil v rámci Turistickej magnetky vrcholov v okolí Košíc štrnásť vrcholov, ktorých zdolanie predstavuje slušnú výzvu pre všetkých milovníkov prírody.

„Všetko sa to začalo tým, že naša – bohužiaľ už nebohá kolegyňa – spísala na našej webovej stránke 50 zaujímavých vrcholov v okolí Košíc. Kamarátka Gerda Foltýnová ich postupne začala prechádzať a chcela to nejakým spôsobom propagovať. V súčasnej kríze som si povedal, že to posunieme na oficiálnu úroveň. Ľudia sa na nás obracali so žiadosťami o tipy na pekné túry a vybral som teda 14 vrcholov, ktoré je nutné prejsť v tejto sezóne. Využili sme všetky štyri pohoria v našom okolí a ak človek absolvuje všetky vytýčené ciele, odmenou mu bude pamätná magnetka,“ priblížil motivačný turistický projekt člen KVT Košičan Radoslav Medzihradský.

Ako sám podotkol, už prvé dni projektu ukázali, že ani skúsení turisti nepoznajú všetky stanovené miesta. „Ja sám som ešte nebol asi na dvoch týchto miestach a je to pre mňa nová motivácia. A aj o to ide. Chceme, aby ľudia spoznali krásne zákutia, ktoré máme doslova na dosah ruky, no nemáme o nich ani potuchy.“

Absolvovať všetky ciele by mali turisti do konca októbra. Do pomyselnej Siene slávy vstúpi ten, kto to zvládne ako prvý (výzva odštartovala 1. mája), ale aj ten, kto to zvládne najrýchlejšie (ak by napríklad odštartoval v júni, no všetkých 14 vrcholov by zvládol absolvovať v najkratšom čase).

Turistická magnetka však nie je ani tak súťažným, ako skôr motivačným projektom. Víťazí každý, kto si užije pocit z návštevy krásneho a možno aj nepoznaného miesta. „V rámci prvej série sme sa zamerali na značené trasy, no sú tam aj tvrdšie oriešky. Takým je napríklad Šľuchta, ktorá má značku iba v jednom smere a aj tá je už dosť zanedbaná. V blízkom čase ju však plánujú obnoviť.“

Ak sa však vyberiete práve na toto miesto, dočkáte sa aj jedinečných výhľadov na kľukatú vodnú nádrž Ružín. Niečo podobné, aj keď z iného miesta, ponúka aj Sivec, či pre niektorých Šivec.

„Ide určite o nádhernú výhľadovú túru a preto ju turisti obľubujú. V závere ide o náročnejšie stúpanie, ale ten výhľad je asi najkrajší v rámci Čiernej hory,“ podotkol Medzihradský.

Poradie absolvovania jednotlivých vrcholov nie je dané a k dispozícii sú náročnejšie i úplne nenáročné túry.

„Málo známy je napríklad vrchol Viničná a ide pritom o vrchol, ktorý je nenáročný a stihnete ho navštíviť aj po práci. Nachádza sa v Ťahanovskom lese a dostanete sa tam priamo zo sídliska. Alebo taká Hradová, čiže areál košického hradu. Sťažiť si to samozrejme môžete výstupom z Čermeľa. Čo sa týka ťažších vrcholov, tak sťažiť si môžete každú trasu. Napríklad taká Kojšova hoľa je stredne náročná, no my sme si s priateľkou predĺžili výstup cez Perlovú dolinu na 40 kilometrov,“ ponúkol pár inšpirácií R. Medzihradský.

Foto
Z Rankovských skál je v ideálnom počasí krásny výhľad na Vysoké Tatry / KOŠICE ONLINE

Pozrieť si Tatry z Košíc? Žiadny problém!

Azda najkrajším pohľadom na Slovensku je pohľad na zasnežené Vysoké Tatry. Ak si ho chcú dopriať obyvatelia Košíc a jeho okolia, nemusia si k tomu kupovať diaľničnú známku a páliť litre benzínu.

„V okolí nášho mesta máme hneď niekoľko miest, ktoré ponúkajú krásne výhľady na Tatry. Aj preto sme pre našich študentov, zamestnancov, ale aj všetkých priaznivcov turistiky vypísali výzvu s názvom Výhľadová trojkoruna na Tatry,“ upozornil na ďalší zaujímavý projekt Ľuboš Vojtaško z Katedry telesnej výchovy Technickej univerzity v Košiciach.

K úspešnému vyzbieraniu trojkoruny je potrebné navštíviť Rankovské skaly, Folkmarskú skalu a Vyhliadku na Tatry nad Chatou Hrešná. „Každé z týchto miesto ponúka v prípade dobrého počasia krásny výhľad na panorámu našich veľhôr,“ láka Ľ. Vojtaško.

Turisti, ktorí odošlú organizátorom svoje fotografie zo spomínaných vrcholov do konca augusta, získajú pamätný certifikát a účastnícku nálepku. Ich majiteľmi sa stanú s veľkou pravdepodobnosťou aj mnohí zahraniční študenti, ktorí navštevujú Technickú univerzitu. „Máme tu niekoľko stoviek indických študentov a tým sa Slovensko naozaj páči. Už v januári sme s nimi navštívili horskú chatu Lajoška, pričom v snehu sa ich tam vtedy borilo asi sedemdesiat. Páčilo sa im to a verím, že si rovnako tak užijú aj krásne pohľady na Tatry.“

Foto
Poznáte chatu Tolhájska? Vďaka Vrchárskej korune Abova ju objavíte / KOŠICE ONLINE

Cyklisti bojujú o kráľovské koruny

Svoje vlastné výzvy majú aj cyklisti. Pred niekoľkými rokmi vznikla vo Valašskom kráľovstve myšlienka zriadenia Vrchárskej koruny, ktorá by priviedla cyklistov na zaujímavé a pritom bicyklom dostupné vrcholy. Tento projekt si získal okamžite obrovskú popularitu a momentálne je na území Česka a Slovenska organizovaných už 27 takýchto korún. Tento rok napríklad pribudla Koruna Slovenského raja a bokom samozrejme neostali ani Košice.

„Pre cyklistov v našom okolí sme pripravili Vrchársku korunu Abova (VKA). Myšlienka vznikla v októbri minulého roku a trvalo nám tri mesiace, kým sme to pretavili v realitu. Máme obrovské šťastie, že máme vo svojich radoch šikovného programátora, ktorý nám pripravili webovú stránku a my sme následne vybrali dvadsať vrcholov,“ povedala nám organizátorka koruny Eva Dučaiová.

Samotné vrcholy nemusia byť zakaždým pravými vrcholmi a cieľmi sú aj pekné výhľadové miesta, kostolíky v lese či malebné lúky. Každá trasa je na stránke VKA popísaná, zmapovaná a pre lepšiu orientáciu sú k dispozícii aj súradnice GPX, ktoré si môže cyklista natiahnuť priamo do svojho mobilu. Pri súčasnom zákaze organizovaných súťaží tak ide o ideálnu pomoc pre individuálnych „bikerov“.

Pôvodný itinerár pozostávajúci z dvadsiatich trás boli organizátori nútení mierne pozmeniť. Abovský región totiž zasahuje vo veľkej miere aj do Maďarska a svoje zohral aj prasací mor v časti Slanských vrchov.

„Našim cieľom je zájsť každý rok aj do Maďarska a tento rok sme mali v pláne Hejce, čiže miesto tragického pádu lietadla slovenských vojakov vracajúcich sa z misie KFOR. Výpadok tohto bodu nás mrzí, ale nechávame si ho v zásuvke pre budúci rok. Rovnako tak je škoda aj viacerých miest, na ktorých úraduje prasací mor. Výstup na rozhľadňu Veľký Milíč je totiž naozaj veľmi hodnotný. Hoci nejde o nejakú vysokú horu a má sotva tisíc metrov, cyklista si to tam naozaj užije. Celkovo je tam neskutočné množstvo lesných ciest, na ktorých nestretnete človeka pomaly celý deň,“ pousmiala sa E. Dučaiová.

Najvyššie položenými bodmi tohtoročnej Abovskej koruny sú Kloptaň, Kojšova hoľa, ale aj populárna Makovica, ktorú si organizátori „požičali“ od priateľov zo Šariša.

„Poviem úprimne, Makovica je moja srdcovka. Keďže však patrí do historického Šariša, my sme si ho iba požičali a budeme ho musieť vrátiť. Čaro koruny je však práve v tom, že sa vrcholy každý rok menia. Už teraz si teda prechádzame zaujímavé miesta, ktoré zaradíme do budúcoročného plánu,“ poznamenala duša projektu Vrchárska koruna Abova. Ten už mimochodom má svojho kráľa i princeznú. Čiže účastníkov, ktorí vyzbierali ako prví všetkých dvadsať vrcholov vo svojich kategóriách mužov a detí do 15 rokov. Na koruny ešte stále čakajú kategórie žien, či elektrobicyklov.

„Víťazmi sú v podstate všetci, ktorí sa nechajú inšpirovať a spoznajú nové miesta. Vďaka organizácii Košice Región Turizmus sme však získali aj potrebnú podporu pre náš projekt a po sezóne ak budeme môcť zorganizovať aj slávnostné dekorovanie víťazov,“ prezradila E. Dučaiová.

Foto
Pohľad z "Kojšovky" na zasnežené Vysoké Tatry / KOŠICE ONLINE

Správajme sa ako ľudia

Či už ide o projekty turistov, alebo cyklistov, v jednom sa ich organizátori  zhodujú – aj súčasná situácia nám ukazuje, aká potrebná je pre nás príroda. A na oplátku sa od nás žiada jediné – správať sa tak, ako sa na slušných hostí patrí.

„V prvom rade apelujem na to, aby turisti nezakladali ohne na nevyhradených miestach. Výjazdy do lesov by si mohli odpustiť aj majitelia štvorkoliek a motoriek. Čaká nás horúce leto a bola by veľká škoda, ak by sme si vlastným nezodpovedným prístupom spôsobili nejaké ničiace požiare. Lesy nám predsa v tejto dobe ponúkajú priestor na nadýchnutie sa čerstvého vzduchu a mali by sme im byť za to vďační. Nezabúdajme, že doma tam nie sme my, ale niekto iný,“ vyslal na záver apel ku všetkým návštevníkom lesov Radoslav Medzihradský.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre