Nakupujete cez internet? Dajte si pozor na podvodníkov

KošiceSpravodajstvo

Podozrivé sú najmä tie e-shopy, na ktorých chýbajú základne údaje.

Nakupovanie prostredníctvom internetových obchodov je síce populárne a jednoduché, no nie vždy bezpečné. Košická firma Iron Lady, ktorá prevádzkovala viacero internetových obchodov, spôsobila nemalé problémy mnohým zákazníkom.

„V podnetoch spotrebitelia vyjadrovali nespokojnosť s činnosťou podnikateľských subjektov, pričom poukazovali na nekorektné postupy podnikateľského subjektu. Konkrétne išlo o vyhýbanie sa komunikácie zo strany predávajúceho so spotrebiteľmi, ignorovanie ich práv, dodané hotové výrobky nezodpovedali deklarovaným vlastnostiam, výrobky aj napriek zaplateniu neboli dodané a zaplatená finančná čiastka nebola vrátená,“ informovala Henrieta Kolesárová z Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) pre Košický kraj.

Z uvedených dôvodov vykonala SOI kontrolu internetových portálov tejto spoločnosti, pričom za porušenie povinností jej udelila pokutu vo výške 8500 eur. Zároveň bol tento subjekt pokutovaný aj pre marenie výkonu kontroly.

Foto
Ilustračné foto / pixabay.com

Dôveruj, ale preveruj

Od marca 2015 sa prípadom zaoberá aj Spotrebiteľské centrum, ktoré voči majiteľke e-shopov podniklo niekoľko právnych krokov. Ján Kaššo zo spotrebiteľského centra upozorňuje na to, aby si zákazník, ktorý sa rozhodne nakupovať cez internet dôsledne skontroloval viacero údajov.

„A to, či je na stránke uvedený obchodný názov, IČO, sídlo podnikania, či je tam nejaký emailový a telefonický kontakt. Pokiaľ niektorá z týchto informácií chýba na webovej stránke, tak už by to malo u každého spotrebiteľa signalizovať podozrenie. Taktiež základnou podmienkou elektronického obchodu je mať zverejnené obchodné podmienky, ktoré by mali byť aktuálne, a taktiež aj záručné podmienky a reklamačný poriadok,“ vymenoval.

Foto
Košická firma Iron Lady je trvalo zatvorená / reprofoto/google

Založila si novú živnosť

Preveriť dôveryhodnosť internetového obchodu môžu napríklad aj názory iných zákazníkov. A to v rôznych verejných diskusiách. Aj Kriminálny úrad finančnej správy eviduje množstvo porušení zákona, ku ktorým dochádza v rámci internetového obchodu.

„Kriminálny úrad finančnej správy eviduje prostredníctvom takzvanej zelenej linky viac ako tridsať nahlásených podozrivých internetových obchodov, teda e-shopov. V prevažnej miere išlo o podozrenia z porušenia práv duševného vlastníctva, respektíve porušenia daňových predpisov. V prípadoch, kde skutočne k porušeniu predpisov došlo alebo dochádza, vykonávame úkony smerujúce k odhaleniu páchateľov. Za toto sledované obdobie preveril úrad 412 internetových obchodov, kde sa zameral na porušovanie colných a daňových predpisov,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

V súčasnosti Okresný úrad v Košiciach zrušil živnostenské oprávnenie na prevádzkovanie firmy Iron Lady. Konateľka si ale prednedávnom založila novú živnosť na podobnú činnosť, pričom miesto podnikania uviedla obec v okrese Komárno.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre