Lekári upozorňujú na havarijný stav už niekoľko rokov, nápravy sa zatiaľ nedočkali.
Okná na Poliklinike KVP sú zastarané, netesnia a nedajú sa poriadne zavrieť. Lekári bijú na poplach. Boja sa o svoje ambulancie, aj o bezpečnosť pacientov. O výmenu okien žiadajú už niekoľko rokov, no zatiaľ bezúspešne. Bytový podnik mesta Košice (BPMK), ktorý má budovu v nájme, vymenil len časť okien, ostatné len provizórne opravuje. Podľa lekárov je situácia už neúnosná.
„Nastúpila som tu v decembri roku 1997 a tento stav okien je tu už od vtedy. A to už v tom čase bol problém okná zatvoriť. Ale rokmi sa to zhoršuje – odhnívajú, krivia sa a momentálne posledné roky máme ten problém, že niektoré okná ani nevieme zavrieť. Keďže sa naša ambulancia nachádza v suteréne polikliniky, stačí zvonku zatlačiť a kto chce, je vo vnútri,“ vysvetlila psychiatrička Kornélia Fabišíková.
Ako ďalej uviedla, na situáciu opakovane upozorňovala, no BPMK na jej listy nereagoval. Až tento rok na jar k nej poslal opravárov, ktorí vymenili úchytky, dali nové kľučky a obrúsili spodnú časť okna. Napriek tomu sa okno v čakárni ambulancie nedá zavrieť.
„Na to okno reagovali tak, že máme povedať pacientom, aby ho neotvárali a keď by bol náhodou problém, tak ho prídu zaklincovať. To je ich riešenie,“ rozhorčovala sa Fabišíková, ktorá opakovane BPMK žiadala, aby okná vymenil. Pritom bolo ochotná urobiť to na vlastné náklady s tým, že bytový podnik vyberie dodávateľa a neskôr jej to odráta z nájomného. Do dnešného dňa však bytový podnik na jej ponuku nereagoval.
Najhoršia situácia je v zime
Vo svojich listoch Fabišíková upozorňovala aj na to, že v ambulancii drží rôzne látky, ktoré spadajú do kategórie omamných, psychotropných látok. A v prípade vlámania do ambulancie, je teda ohrozená bezpečnosť.
„Nebudem čakať, kedy ma vykradnú, alebo kedy sa niekto dostane k záznamom mojich pacientov. Jednoducho napriek tomu, že som to v mojich žiadostiach uviedla, kompetentní vôbec nekonajú,“ hovorí psychiatrička z Polikliniky KVP.
Ako ďalej poznamenala, v ambulancii síce má zabezpečovací systém, ale kým by na miesto dorazil vrátnik alebo polícia, môže byť už neskoro. S oknom sa dá totiž manipulovať zvnútra, aj zvonku. Tým, že sa nedá úplne zavrieť, majú v ambulancii v letných mesiacoch doslova saunu, v zime sa teplota pohybuje len okolo desať stupňov. Výnimkou nie je ani sneh alebo námraza z vnútornej strany okien. Pacienti preto podľa Fabišíkovej sedia v čakárňach v kabátoch, v rukaviciach a šáloch.
„Únik tepla myslím, že bytový podnik netrápi, pretože to zaplatíme my. Ale bezpečnostné hľadisko by ich malo trápiť, pretože aj keď je budova strážená, neviem, či by vrátnik ustriehol toto okno. Ak by sa tam chcel niekto vlámať, má to úplne jednoduché. A samozrejme, to ani nehovorím o tom, že v zime máme pochopiteľne zimu. V čakárni väčšinou sedia ľudia oblečení, vyzliekajú sa až u nás,“ pridala sa všeobecná lekárka pre dospelých Valéria Vasiľová.
BPMK: S tvrdeniami nesúhlasíme
Ako pre Košice Online povedal vedúci komunikačného referátu mesta Košice Jozef Marko, BPMK na základe zmluvy, ktorú má, je zodpovedný za opravy a údržbu tohto objektu, teda Polikliniky KVP. Každú havarijnú situáciu vraj bytový podnik rieši a s tvrdením lekárok nesúhlasí.
„Preverovali sme situáciu, na ktorú ste nás upozornili, aj protesty lekárov vzhľadom na stav niektorých okien v tomto objekte, a dostali sme stanovisko z Bytového podniku mesta Košice, že odmieta obvinenia z toho, že by neopravoval najviac poškodené okná. Argumentuje to tým, že boli vyspravené, vytmelené, dokonca niekde aj vymenené výplne,“ tlmočil stanovisko BPMK Marko.
Zároveň bytový podnik argumentuje tým, že premárnená príležitosť na opravu celého objektu je ešte z roku 2008, kedy poslanci mestského zastupiteľstva schválili uznesenie, na základe ktorého mal bytový podnik požiadať o nenávratný finančný prostriedok. Podľa neho však niektorí lekári nedoložili včas požadované podklady pre posúdenie žiadosti, a preto možnosť prepadla. Teraz BPMK hľadá riešenia, ako situáciu vyriešiť.
„BPMK zastaralý stav okien eviduje (budova bola skolaudovaná v r. 1992) a hľadajú sa možnosti, ako situáciu riešiť. Okná v najzávažnejšom stave už boli vymenené - a to na celej severnej strane objektu, a časti východnej - výmena prebehla v r. 2008 a 2009. V budúcom roku plánujeme poriešiť ďalšie okná, ktorých stav je najzávažnejší, prípadné havarijné situácie budú vyriešené bezodkladne. Prioritne sme teraz nad rámec zmluvy riešili na vlastné náklady ďalšie nedostatky, napríklad realizovala sa oprava strechy a výťahov,“ uviedol v písomnom stanovisku BPMK.
Lekári: Okná sú ešte z čias Márie Terézie
Podľa krčnej lekárky Evy Skalskej by aj druhá časť polikliniky mohla mať plastové okná. „Budem smelá, lebo bytový podnik povedal, že má uprednostnené veľké stavby a my uprednostnení nie sme,“ prezradila Skalská.
„Naša poliklinika je veľmi stará. Okná sú ešte z čias Márie Terézie, máme tu úplne starý systém, sú to vyklápacie okná, ktoré sa používali kedysi na školách. Nefungujú nám žalúzie, medzi oknami sú také škáry, že tam strčím celý malíček,“ posťažovala sa očná lekárka Valéria Kočišová a dodala, že diery si v zime „zabednia“ uterákmi.
Ako nám povedala psychiatrička Fabišíková, jediná ústretová osoba na poliklinike je posledná správkyňa. Jej predchodcovia sa totiž na situáciu boli len pozrieť, ďalej ju neriešili. O písomnej komunikácii alebo návrhoch riešení ani nehovoriac. Opýtali sme sa preto magistrátu, či môže bytový podnik sťažovateľov jednoducho ignorovať.
„Myslím si, že bude musieť odpovedať na každú žiadosť a každý list. Argumentujú, že si plnia svoje povinnosti, ale to neznamená, že majú právo neodpovedať na listy. Táto záležitosť bude preverená, respektíve sú upozornení na to, aby reagovali v zákonnej lehote na požiadavky nájomcu,“ informoval Marko.
„V tomto storočí je to výsmech a hanba. Brať len nájomné a nedať žiadnu pridanú hodnotu. Pokiaľ viem, tak existuje nejaký zákon o obecnom zriadení a tam sa uvádza, že aj prenajímateľ má isté povinnosti, nielen nájomca. A my si svoje povinnosti plníme. Každý mesiac im platím riadne a včas nájomné 20 rokov. A za 20 rokov platenia nájomného si myslím, že určite sa nazbierala čiastka na to, aby tieto okná mohli byť vymenené,“ myslí si Kornélia Fabišíková.
Autorka: LEA HEILOVÁ