Nápor na hraničnom priechode Ubľa neutícha

VýchodVojna na Ukrajine

Čakacia doba je tu aktuálne tri až štyri dni.

Minulý týždeň sme vás informovali, že situácia na našich východných hraniciach je kritická. Čakacia doba pri prechode na Ukrajinu bola v piatok (13.5.) sedem až deväť dní. Aj napriek tomu, že počet áut sa v tieto dni znížil, stále stojí v kolónach niekoľko stoviek vozidiel, pričom začínajú v Závadke.

Poradca predsedu vlády pre Ukrajinu Eduard Buraš nám potvrdil, že na iných priechodoch je to pokojné:

Situácia na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom je skutočne optimálna, bez nejakých väčších čakacích dôb, čo sa týka nákladnej aj osobnej dopravy. Vôbec nie je vidieť peších, čo znamená, že ten stav zodpovedá aj počtu áut, ktorý tam je. Dosť vážna situácia je na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj, kde zrána bolo zhruba 402 áut, ktoré čakali na vybavenie.“

Čakacia doba je tu aktuálne tri až štyri dni. Jediným spôsobom, ako vyriešiť túto situáciu, by malo byť presmerovanie áut do iných štátov.

„Chcel by som požiadať vodičov, ktorí smerujú na hraničný priechod z ukrajinskej strany, a Ukrajincov, ktorí prevážajú motorové vozidlá domov na Ukrajinu, aby využívali hraničné prechody v Maďarsku a v Rumunsku, ktoré sú otvorené, aj z hľadiska urýchlenia ich prevozu a u nás hraničný priechod v Ubli nie je dostatočne na to kapacitne stavaný,“ skonštatoval Buraš.

Foto
Situácia na našich východných hraniciach je kritická / TASR

K dispozícii sú aj priechody v Poľsku. Podľa Buraša je chyba práve na ukrajinskej strane, keďže na hraniciach pracuje nedostatočný počet colníkov, ktorí tento nápor nezvládajú. Dopravu na našom území od minulého týždňa korigujú policajti, ktorí ju presmerujú cez okolité obce. Vstup do niektorých z nich dokonca uzatvorili.

Buraš dodal, že ak by to bolo znova potrebné, obyvatelia dotknutých obcí sa nemusia obávať, že by ich nepustili domov:

„Na jednej strane máme tie autá, ktoré stoja niekoľko nie hodín, ale dní v radoch, a po druhé, dochádza aj ku možným kolíziám áut, ktoré idú v protismere. Je potrebné byť skutočne opatrný, obozretný. Nerobia sa žiadne problémy pri vstupe do jednotlivých obcí, ale premávka je tam koordinovaná a riadená.“

Uzavretím dedín sa polícia snaží dosiahnuť práve odľahčenie dopravy, aby obyvatelia dotknutých obcí mohli cestovať napríklad za prácou a podobne. Ak majú peší záujem prejsť cez naše východné hranice na Ukrajinu a bez zdržania, je pre nich vyčlenený hraničný priechod vo Veľkých Slemenciach. Naopak, vo Vyšnom Nemeckom majú peší možnosť prejsť na Slovensko. Opačným smerom však tento priechod nefunguje.

Nápor na hraniciach neovplyvňuje iba situáciu na cestách, ale aj v okolitých obciach. Starostka Uble Nadežda Sirková pre Rádio Košice uviedla, že ľuďom čakajúcim v kolónach zabezpečujú aj základné potreby:

„Keďže je menej utečencov, v záchytnom tábore sú voľné postele, tak sme ponúkli mamičkám s deťmi aj to, že môžu ísť s detičkami prenocovať do tohto záchytného tábora. Mimo toho Ukrajinci využívajú aj tú možnosť, že peši prichádzajú do obce Ubľa, do potravín a nakupujú si rôzne druhy potravín, minerálky, vody.“

Obciam zároveň v súvislosti s čakajúcimi v kolónach vznikajú aj náklady. Musia totiž zabezpečovať čistenie priestorov či odvoz väčšieho množstva komunálneho odpadu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre