Napriek nariadeniam vlády sa v niektorých kostoloch tvorili rady ľudí čakajúcich na spoveď

SlovenskoKoronavírus

Veriaci by sa mali spovedať iba v nevyhnutných prípadoch.

Do kostolov kvôli spovedi ročne prichádza niekoľko tisíc veriacich, a to predovšetkým v období veľkonočných sviatkov. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu a opatrenia nariadené Ústredným krízovým štábom nebolo tento rok možné organizovať veľkonočné spovede pre celé obce alebo farnosti. Väčšina diecéz poskytovala možnosť spovede do včerajšieho (8.4.) večera. Veriaci mohli požiadať o individuálnu spoveď, ktorú je možné vykonať len za prísnych nariadení.

„Osoba žiadajúca o individuálnu spoveď musí poskytnúť pravdivé informácie o tom, či má príznaky respiračnej infekcie, bola v kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19 v období kratšom ako štrnásť dní, bola jej nariadená samoizolácia alebo povinná karanténa jej všeobecným lekárom a ešte pretrváva alebo bola, alebo je liečená na koronavírus v domácnosti,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Daša Račková.

Človek sa musel vopred telefonicky alebo mailom dohodnúť na konkrétny čas, kedy sa bude spovedať len on sám. Na jeden termín sa nemalo dostaviť viac osôb. Aj keď si o spoveď mali žiadať veriaci iba v mimoriadnych a neodkladných prípadoch, v niektorých kostoloch v Košiciach sa aj napriek nariadeniam tvorili rady.

„Ideálnym miestom pre vysluhovanie sviatosti zmierenia je exteriér okolo kostola. V prípade zlého počasia je možné spovedať v kostole, v priestoroch ktorého sa môže pohybovať len obmedzený počet osôb. Dôležité je zabezpečiť vhodné miesto s primeranou dôstojnosťou a možnosťou zabezpečiť požadované opatrenia,“ vysvetlila Račková.

Foto
Kňazi v niektorých krajinách spovedali aj na parkoviskách či v uliciach / Twitter

Spovedajúca osoba aj spovedník musia pri pohybe a účasti na spovedi používať osobné ochranné prostriedky a dodržiavať dištančnú vzdialenosť najmenej dva metre. Kňaz pri svätom prijímaní tiež dodržuje maximálny možný odstup od prijímajúcej osoby tak, aby mohol bez problémov vložiť hostiu do rúk prijímajúceho, čo potvrdila aj Račková:

„Osoba pristupujúca k svätému prijímaniu používa osobné ochranné prostriedky, ktorými si kryje nos a ústa a na rukách má rukavice. Veriaci si na veľmi krátku chvíľu zloží rúško a rukavice, dostane hostiu do rúk a vloží si ju úst. Potom si prekryje ústa a nos rúškom a natiahne rukavice. Pre osobnú potrebu by mal mať so sebou jednorazové vreckovky a igelitové vrecko pre odkladanie použitých vreckoviek.“

Ľudia, ktorí nemali možnosť sa zúčastniť spovede alebo tak nechceli urobiť z dôvodu ochrany zdravia v súvislosti s koronavírusom, majú k dispozícii rôzne alternatívy. „K dispozícii je možnosť, takzvaná dokonalá ľútosť nad svojimi hriechmi. Tá odpúšťa aj ťažké hriechy, keď je spojená s predsavzatím vyspovedať sa, keď to bude možné, teda keď nebezpečenstvo pominie, nebudem riskovať svoje zdravie, zdravie druhého človeka alebo aj samotného kňaza. Veriaci si teda môžu urobiť súkromné spytovanie svedomia, potom si vzbudiť ľútosť, to sa dá urobiť tými slovami, ktoré človek zvyčajne hovorí ako ľútosť, keď je na svätej spovedi a na záver  si urobí predsavzatie, že v budúcnosti sa vyspovedá, keď to nebude rizikové,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Ďalšou možnosťou sú úplné, teda plnomocné odpustky, ktoré je možné počas bežného roka získať len v určené dni, na púti alebo ich vyhlási pápež, či diecézny biskup. „Svätý Otec cez Apoštolskú penitenciáriu vyhlásil úplne odpustky pre tých, ktorých zasiahla epidémia koronavírusu. Je to veľká vec, nie bežná. Tieto odpustky sú k dispozícii nielen pre chorých a zomierajúcich, ale pre všetkých, ktorí splnia jednoduché podmienky. Veriacich povzbudzujeme, aby túto možnosť využili,“ dodal Kramara s tým, že informácie o možností získania odpustkov môžu veriaci nájsť na stránkach jednotlivých diecéz a farností. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre