Nárast prípadov šarlachu nie je dôvodom na paniku

VýchodSpravodajstvo

Na východe je situácia pokojná.

Na Slovensku v uplynulých dňoch stúpol počet prípadov šarlachu, najviac na západe. V Bratislavskom kraji bol zistený u detí vo viacerých materských školách. Podľa hlavného hygienika Ján Mikasa ale netreba panikáriť, ročne je hlásených 200 až 300 takýchto prípadov. Na nižšiu chorobnosť v uplynulých rokoch mohla mať vplyv aj pandémia, kedy boli prísnejšie protiepidemické opatrenia.        

„Nejde o ochorenie, ktoré by bolo vhodné na šírenie nejakej paniky, určite treba riešiť tie prípady, liečiť ich. Bohužiaľ, nemáme vakcínu na toto ochorenie, takže liečba je antibiotická, respektíve symptomatická, ale tieto prípady sú liečiteľné a riešiteľné,“ vysvetlil Mikas.

Prípadné lokálne epidémie vedia podľa neho vyriešiť pomerne rýchlo. Verejnosť by však mala pri príznakoch reagovať pohotovo. Tie prvé sa môžu objaviť za deň, maximálne za týždeň, najčastejšie sa ale inkubačná doba pohybuje okolo troch dní. Mikas podotkol, že je dôležité, aby pediatri hlásili prípady ochorenia na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), aby sa vedelo v prípade potreby zamedziť šíreniu ochorenia.

Foto
Na Slovensku v uplynulých dňoch stúpol počet prípadov šarlachu (Ilustračná fotografia) / TASR

Košický RÚVZ v rámci okresov Košice a Košice-okolie aktuálne neeviduje výskyt šarlachu u detí. Ani v metropole Šariša či v Sabinove nemajú nahlásené žiadne prípady tohto ochorenia, čo pre Rádio Košice potvrdil Pavel Liška z RÚVZ v Prešove:

„Streptokok skupiny A je bežná baktéria, ktorá môže neškodne perzistovať v hrdle a na koži. Niektoré streptokoky skupiny A môžu spôsobiť mierne ochorenia ako napríklad bolesť hrdla alebo vážnejšie ochorenia ako napríklad šarlach. Ide o infekčné ochorenie. Najčastejšou formou prenosu je vzdušná cesta – kvapôčkovou infekciou, vzduchom (úzke detské kolektívy), menej často potom priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi. Šarlach začína bolesťou hrdla, bolesťou hlavy, horúčkou a opuchnutými krčnými uzlinami. Potom sa zvyčajne vyskytuje typická vyrážka.“

Podstatné je podľa odborníkov dodržiavať základy hygieny vrátane častého umývania rúk.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre