Národné divadlo Košice uvedie v novej sezóne desať premiérových titulov

KošiceKultúra

Nasledujúci divadelný rok ponesie heslo „Divadlo pre všetkých“.

„Sezóna bude v znamení 100. výročia vzniku Východoslovenského národného divadla, ktoré si pripomenieme veľkým koncertom pri Immaculate hneď v jej úvode, 13. septembra. Zároveň spolu s múzeom a galériou pracujeme na príprave výstavy k tomuto výročiu. Chcel by som zdôrazniť, že nová sezóna, ktorá je zároveň 80. sezónou nášho divadla, sa ponesie v znamení hesla Divadlo pre všetkých, od detí až po tých najstarších. Plány sú veľmi pekné a verím, že sa nám ich podarí zrealizovať,“ povedal o novej sezóne generálny riaditeľ Ondrej Šoth.

Sezóna sa začne prvý septembrový víkend. Hosťujúce Divadlo Nová scéna v Bratislave uvedie v Historickej budove Národného divadla Košice (NDKE), v dvoch predstaveniach svoj nový muzikál Oliver!.

„Tešíme sa najmä na deti, pre ktoré pripravíme zaujímavý program s našimi opernými, baletnými a činohernými štúdiami. A na druhej strane sa veľmi tešíme na to, že recipročne na začiatku sezóny uvedieme na Novej scéne v Bratislave našu úspešnú operetu Vojvodkyňa z Chicaga,“ dodal Šoth.

V novom dramaturgickom pláne NDKE je 10 premiérových titulov. V druhej polovici sezóny pribudne do baletného repertoáru nový klasický balet Don Quijote.

Prvá premiéra bude v októbri. Príde k nám veľké meno v umeleckom svete, choreograf Akram Khan. Veľmi sa tešíme na túto spoluprácu. Pre každého tanečníka v našom balete bude tento projekt veľkým prínosom do profesijného umeleckého života. Pripraví u nás dve svoje inscenácie v jednej. Prvá je Dust, druhá Kaash, z ktorých vznikne jeden celok s prestávkou. Tieto inscenácie sú trochu kontrastné a zažijeme v nich väčší rozmer štýlu, ktorý predstavuje Akram Khan,“ priblížil riaditeľ Baletu NDKE Šimon Stariňák.

Činoherný súbor má v plánoch päť premiérových titulov, tri na Malej scéne NDKE a dva v Historickej budove NDKE. Prvou premiérou bude v októbri inscenácia hry Ferdinanda von Schiracha Ona hovorí, on hovorí.

„Chceme sa ňou dotknúť súdneho prostredia a otázky viny či neviny. Jej autor Ferdinand von Schirach je zaujímavý najmä tým, že každá jeho inscenácia končí tým, že o vine či nevine rozhodujú diváci. Túto inscenáciu uvedieme ako prví na Slovensku a medzi prvými v Európe, keďže európska premiéra bude niekoľko dní pred nami vo Viedni,“ zdôraznila riaditeľka Činohry NDKE Alena Ďuránová.

Foto
Národné divadlo Košice pripravuje na novú sezónu desať premiérových titulov, niekoľko koncertov aj projekty pre deti / TASR

V novembri príde do Historickej budovy jedno z diel slovenskej klasickej dramatickej literatúry, Dobrodružstvo pri obžinkoch Jána Palárika.

„Je o zmierení spoločenských tried a národov, čo je tiež veľmi aktuálna téma,“ dodala Ďuránová.  

Druhú polovicu sezóny otvorí činohra vo februári inscenáciou hry Csabu Székelyho Banský kvet, ktorá bola v roku 2012 vyhlásená za najlepšiu maďarskú drámu a získala cenu kritikov.

„V máji prinesieme inscenáciu hry Simona Stonea Yerma, ktorej témou je túžba po dieťati a to, čo takáto krehká túžba môže spôsobiť vo vzťahu a v živote ženy alebo páru. Sezónu uzavrieme v júni Shakespearovým Richardom III. Toto dielo netreba nijako zvlášť predstavovať. Téma je rovnako aktuálna: Čo je schopný urobiť človek, ktorý túži po moci a ide za ňou aj cez mŕtvoly. Verím, že aj vďaka týmto titulom bude nová sezóna pre našich divákov veľmi bohatá a my sa na ňu veľmi tešíme,“ uviedla riaditeľka činohry Ďuránová.

Riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth pripomenul ešte jedno jubileum, ktorému bude venovaný veľký koncert v úvode sezóny. Budú sa na ňom podieľať všetky tri súbory divadla, opera, balet aj činohra. Je ním 125. výročie otvorenia Historickej budovy divadla. Na september pripravuje opera aj ďalší koncert poprednej domácej sólistky Michaely Várady a jej priateľov.

„Veľmi sa tešíme na našu prvú opernú premiéru, ktorou bude na konci novembra Krútňava Eugena Suchoňa. Toto dielo sme začali plánovať už pred dvoma rokmi a verím, že sa nám podarí doviesť všetko do úspešného konca, pretože ju uvádzame pri príležitosti 75. výročia premiéry tejto veľmi významnej slovenskej opery, ktoré bude 10. decembra. Verím, že vznikne inscenácia, ktorú budeme môcť posunúť aj do sveta a hosťovať s ňou podobne, ako tomu bolo pred 50. či 60. rokmi,“ povedal Khern Tóth o prvej opernej premiére sezóny. 

V druhej polovici sezóny chce opera nadviazať na úspešný covidový projekt La Traviata/Dáma s kaméliami a uviesť celú operu Giuseppe Verdiho. Podľa riaditeľa opery je domáci ansámbl na novú La Traviatu viac ako vhodný a v novej inscenácii dostanú priestor práve domáci umelci.

„V závere sezóny by sme radi pripravili Čardášovú princeznú v originálnom naštudovaní v nemeckom jazyku so slovenskými dialógmi. Pre mňa je veľmi dôležité aj to, že aj v tomto projekte bude pokračovať spolupráca s činohrou, tak ako v operetách Vojvodkyňa z ChicagaNetopier.

Operu čakajú aj zájazdy. Okrem už spomínaného hosťovania s operetou Vojvodkyňa z Chicaga v Novej scéne v Bratislave na začiatku roka 2025, košická opera opäť vycestuje na Festival hudobného divadla Opera do Prahy, kde uvedie operu Karola Szymanovského Kráľ Roger.

Komentáre