Národné zhromaždenie schválilo zákon o urýchlenej obnove Notre-Dame

EurópaSpravodajstvo

Ďalej bude o ňom rozhodovať Senát.

Dolná komora francúzskeho parlamentu v noci z piatka (10.5.) na sobotu (11.5.) schválila zákon o obnove parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú poškodil požiar. Po trinásťhodinovej rozprave návrh prešiel hlasovaním v pomere 32:5 pri 10 zdržaniach. Zákon umožní urýchlenú obnovu historickej pamiatky. Ďalej bude o ňom rozhodovať Senát, čiže horná komora parlamentu, a to už 27. mája.

Foto
Notre-Dame by mala byť obnovená čo najskôr / TASR

Drevená strecha 850-ročnej katedrály bola zničená 15. apríla. Jej obnova bude mimoriadnou výzvou pre vládu, ktorá predložila osobitný zákon o riadení celého projektu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že pamiatku je potrebné opraviť do piatich rokov, pretože Paríž sa v roku 2024 stane dejiskom letných olympijských hier.

Cieľom návrhu zákona je urýchliť renováciu katedrály. Vláda podľa neho nemusí rešpektovať regulácie, ktoré sa týkajú plánovania, ochrany životného prostredia a dedičstva a štátnych výberových konaní. Návrh zároveň nezahrňuje architektonické aspekty projektu. Minister kultúry Franck Riester uviedol, že aj keď je päť rokov na renováciu Notre-Dame ambiciózny časový plán, projekt sa nebude uskutočňovať v chvate.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre