Krajské inšpektoráty zaznamenávajú množstvo podnetov od občanov v rámci pracovno-právnych vzťahov.
Národný inšpektorát práce so sídlom v Košiciach dnes predstavil svoje ciele, ktorým sa chce venovať v rokoch 2018-2020. V pláne je dokopy 18 hlavných úloh. Medzi ne patrí problematika kvality dodávateľských služieb v oblasti ochrany zdravia, problematika nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, takisto zamestnávanie zamestnancov, ktorí prichádzajú z tretích krajín.
„Národný inšpektorát práce spracuje obsahové zamerania na jednotlivé problematiky, predtým identifikuje, aké sú základné oblasti, aký je problém z minulosti, ktorý sme predtým analyzovali a podľa toho vyšleme inšpektoráty práce v každom regióne, aby vykonali kontroly,“ informoval generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce Karol Habina.
Krajské inšpektoráty zaznamenávajú množstvo podnetov od občanov v rámci pracovno-právnych vzťahov. Ide napríklad o poukázanie na nevyplatené mzdy, nedodržanie výplatných termínov či nelegálne zamestnávanie. Za minulý rok zaznamenal Krajský inšpektorát práce v Košiciach celkovo 710 podnetov.
„Pokiaľ príde nejaká osoba s podnetom, my ho zaevidujeme a samozrejme inšpektori idú k zamestnávateľovi a skúmajú príčiny tohto podnetu, či je opodstatnený alebo nie. Ak je opodstatnený, nariadime zamestnávateľovi odstrániť nedostatky, ktoré sme zistili,“ povedal Ondrej Ficeri za Krajský inšpektorát práce v Košiciach.
Inšpektorát môže uložiť aj pokutu do výšky 100-tisíc eur. V prípade nelegálneho zamestnávania to môže byť viac. Národný inšpektorát práce ako i krajské inšpektoráty poskytujú bezplatné právne poradenstvo denne na svojich pobočkách.
Autor: RÁDIO KOŠICE