NASA odvolala štart rakety v rámci misie Artemis

SvetZaujímavosti

Sprevádzali ho viaceré problémy.

Pre problémy s teplotou motora odvolal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) štart superťažkej nosnej rakety SLS, ktorá má v rámci programu Artemis vyniesť do vesmíru kozmickú loď Orion bez posádky.

Naplánovaný štart sprevádzali najprv problémy s únikom paliva, konkrétne veľmi výbušného vodíka, čo spôsobilo omeškanie pri tankovaní rakety. NASA neskôr narazila na ďalší problém, keď sa jej nedarilo dostatočne ochladiť jeden zo štyroch hlavných motorov 98 metrov dlhej rakety.

Pri Kennedyho vesmírnom stredisku sa pred štartom zhromaždili tisíce ľudí vrátane americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Cieľom letu bolo otestovať raketu a modul Orion určený pre posádku a nachádzajúci sa na vrchu rakety. Na jeho palube mali odletieť figuríny vybavené senzormi. Modul Orion má totiž v rámci tohto prvého skúšobného letu obletieť Mesiac, aby sa zistilo, či bude táto kozmická loď v budúcnosti bezpečná pre ľudskú posádku.

Ako možné termíny pre nový začiatok misie boli stanovené 2. alebo 5. september.

Foto
Štart sprevádzali problémy s chladením motora / TASR

Od americkej misie Apollo spred viac ako 50 rokov sa štartom misie Artemis otvorí nová historická kapitola v prieskume Mesiaca. Ide o program americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a s vesmírnymi agentúrami Kanady a Japonska, ako aj s niekoľkými komerčnými partnermi.

Dlhodobým cieľom misií je vytvoriť udržateľnú ľudskú prítomnosť na Mesiaci, vybudovať vesmírnu stanicu s obytným modulom, obiehajúcu okolo Mesiaca a schopnú hostiť posádky po dobu 42 dní. To sa všeobecne vníma ako zásadný krok pre možný prieskum vzdialenejšieho vesmíru a pilotované misie na Mars.

Po misii Artemis, čiže skúšobnom lete bez posádky, bude nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart tejto rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. To všetko speje k misii Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.

 

Zdroj: TASR

Komentáre