NASA vyšle na Mesiac misiu s ľudskou posádkou najskôr o štyri roky

SvetZaujímavosti

Celkové náklady na vývoj Orionu boli vyčíslené na 9,3 miliardy dolárov.

Riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Bill Nelson vyhlásil, že USA vyšlú na Mesiac misiu s ľudskou posádkou nie skôr ako v roku 2025. Jej štart sa tak odložil minimálne o rok. Administratíva bývalého amerického Donalda Trumpa stanovila, aby sa misia na Mesiac uskutočnila do roku 2024. Zároveň spustila program Artemis, ktorý odvtedy čelil viacerým problémom vrátane vozidiel či skafandrov pre posádku.

NASA minulý týždeň vyhrala súdny spor so spoločnosťou Blue Origin Jeffa Bezosa o lukratívnej objednávke na výrobu lunárneho pristávacieho modulu, ktorú začiatkom tohto roka pridelili spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Súdnym sporom sme stratili takmer sedem mesiacov, a to posunulo pristátie človeka na Mesiaci pravdepodobne najskôr na rok 2025,“ vysvetlil Nelson.

Foto
Archívna snímka NASA z 21. júla 1969 po úspešnej misii na Mesiaci / TASR

V Kennedyho vesmírnom centre na Floride bola pred pár dňami úspešne nainštalovaná kapsula pre posádku v rámci misie vesmírnej lode Orion na superťažkú nosnú raketu Space Launch System (SLS).

Hlavným cieľom programu Artemis bolo dostať na povrch Mesiaca do roku 2024 ďalšieho muža a prvú ženu. Na obežnej dráhe Mesiaca by mala vzniknúť stanica Gateway a na povrchu Mesiaca by mala byť vybudovaná trvalá infraštruktúra. Cieľ návratu na Mesiac ostal zachovaný, ale zmenil sa časový harmonogram.

Celkové náklady na vývoj Orionu boli vyčíslené na 9,3 miliardy dolárov. Nelson zdôraznil, že na splnenie nového harmonogramu bude musieť Kongres uvoľniť viac finančných prostriedkov:

Čínski tajkonauti budú schopní pristávať na Mesiaci oveľa skôr, ako sa pôvodne očakávalo. Čelíme veľmi agresívnemu a dobrému čínskemu vesmírnemu programu. Po polstoročí chceme byť prví späť na Mesiaci.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre