Našli sa náčrtky Saint-Exupéryho k Malému princovi

EurópaZaujímavosti

V zložke bola aj báseň s ilustráciou a ľúbostný list, ktorý napísal svojej manželke Consuelo.

V starom dome na severe Švajčiarska sa našli tri skice, ktoré nakreslil francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry pre svoju knihu Malý princ. Zároveň boli objavené aj tisícky umeleckých predmetov. Skice sú nedatované a nakreslené tušom a akvarelovými farbami na tenkom papieri leteckej pošty. Obrázky súvisia s knihou Malý princ. Prvá skica zobrazuje pijana na jeho planéte. Na ďalšom obrázku je had boa, ako hltá slona. Tiež sú na nej aj rukou písané poznámky autora. Na treťom obrázku je Malý princ a líška.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Obrázky v roku 1986 na aukcii v meste Bevaix na západe Švajčiarska kúpil zürišský zberateľ umenia Bruno Stefanini, ktorý zomrel v decembri 2018 vo veku 94 rokov. Vlastnil jednu z najväčších zbierok umenia vo Švajčiarsku. V roku 1980 v meste Winterthour založil nadáciu, ktorá sa stará o jeho pozostalosť, ale aj zbierkové predmety.

Ako uviedla kurátorka Stefaniniho zbierky Elisabeth Grossmannová, kresby sú vo veľmi dobrom stave, pričom boli založené v kartónom fascikli. Okrem skíc obrázkov do Malého princa sa v zložke našla aj báseň s ilustráciou a ľúbostný list, ktorý Saint-Exupéry napísal svojej manželke Consuelo.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre