Navaľnyj dostal nepodmienečný trest skrátený o 1,5 mesiaca

EurópaSpravodajstvo

V trestaneckej kolónii bude musieť stráviť dva roky, šesť mesiacov a dva týždne.

Moskovský mestský súd dnes potvrdil svoje rozhodnutie zmeniť podmienečný trest odňatia slobody ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na nepodmienečný. Zároveň mu ho znížil o 1,5 mesiaca. Navaľnyj od konca decembra 2014 do konca februára 2015 strávil trest v domácom väzení, a to za kauzu Yves Rocher.

Babuškinský obvodný súd zamietol odvolanie právnikov Navaľného voči verdiktu z 2. februára. Navaľnyj bude musieť stráviť v trestaneckej kolónii dva roky, šesť mesiacov a dva týždne, pričom bude prepustený koncom júla alebo začiatkom augusta 2023. Zatiaľ nie je známe, kedy bude prevezený do kolónie.

„Odpustili mesiac a pol – je to v poriadku,“ vyhlásil Navaľnyj.

Foto
Alexej Navaľnyj  / TASR

Simonovský obvodný súd v Moskve 2. februára zmenil pôvodný podmienečný trest pre Navaľného v kauze Yves Rocher v trvaní troch rokov a šiestich mesiacov na nepodmienečný. Vyhovel tak návrhu Federálnej služby pre výkon trestu, podľa ktorej Navaľnyj porušoval podmienky výkonu podmienečného trestu tým, že sa nehlásil probačnému úradníkovi. Súd rozhodol, že opozičný politik sa musí dvakrát do mesiaca stretnúť s probačným úradníkom. V auguste 2017 bola skúšobná doba Navaľnému predĺžená do 29. decembra 2020.

V kauze ide o spreneveru 30 miliónov rubľov spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších 4 miliónov z inej firmy. Navaľnyj v nej figuroval spolu so svojím bratom Olegom. Podľa nich je to vykonštruovaný a politicky motivovaný prípad.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre