Návšteva pápeža Františka na východnom Slovensku sa niesla v znamení pokoja a radosti

VýchodArchívPápež na Slovensku 2021

So Svätým Otcom sa stretli tisícky pútnikov.

Pápež František v rámci svojej apoštolskej cesty včera (14.9.) pricestoval na východné Slovensko. Dopoludnia s gréckokatolíkmi slávil archijerejskú svätú božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara pre Rádio Košice povedal, že išlo o svetový unikát:

„Myslím, že všetky body programu sú vynikajúce. Svätý Ján Pavol II. bol na Slovensku niekoľkokrát, ale nikdy necelebroval božskú liturgiu a pápež František ju celebroval, on bol hlavný celebrant. To je čosi veľmi výnimočné. Čo si spomínam, tak v minulosti možno raz v Rumunsku takto verejne predsedal pápež byzantskej liturgii a urobil to aj u nás. To je svetové unikum. Zahraniční novinári to berú ako veľmi dôležitú súčasť tejto návštevy.“

Foto
Pápež František sa na Lokomotíve stretol s tisíckami mladých  / TASR

Tisícky pútnikov a stovky dobrovoľníkov sa zúčastnili bohoslužby na tom istom mieste pred mestskou športovou halou, kde sa svätý Ján Pavol II. pred 26 rokmi pomodlil Akatist k presvätej Bohorodičke. Organizátori sa okrem nedostatku času na prípravy museli vysporiadať aj s pandémiou koronavírusu a súvisiacimi opatreniami počas liturgie.

„Dostali sme výzvu z Vatikánu, aby tým, že tu bude Svätý Otec, aby naozaj všetko vyzeralo tak, ako to má na gréckokatolíckej liturgii vyzerať, aby všetko bolo zachované. Najväčší problém bol asi v pandémii rozdávať sväté prijímanie pod obojakým spôsobom, čo je typické pre nás gréckokatolíkov. Žiadali sme Úrad verejného zdravotníctva, ten nám vyhovel s tým, že môžeme rozdávať sväté prijímanie pod obojakým spôsobom, ale pri každom jednom veriacom musí byť použitá individuálna lyžička. Preto sme nakúpili 25-tisíc lyžičiek,“ povedal hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Duchovný festival radosti

Pápež František sa z Prešova presunul späť do Košíc. Podvečer strávil s rómskou komunitou na Luníku IX a mladými na Štadióne Lokomotíva. Program tam začal už dopoludnia, konkrétne svätou omšou s pražským arcibiskupom Dominikom Dukom. Jeden z organizátorov stretnutia mladých, rímskokatolícky kňaz Pavol Hudák pre Rádio Košice povedal, že samotné prípravy boli časovo náročné aj z dôvodu pandémie:

„To, čo sme žili, bolo veľké očakávanie, či pápež František naozaj príde, lebo to bolo zo začiatku neisté. Stáli sme pred otázkou pripravovať/nepripravovať. Začali sme to chystať s tým, že nevieme, či príde. Povzbudzovali sme sa v tom, aby sme vytrvali, oplatí sa do toho investovať čas, stretávať sa. Niečo sa pripravovalo, bolo to neskoro, bol to veľmi krátky čas. Keď sa to zverejnilo, bolo veľa vecí pripravených, ale cítime, že veľmi málo času bolo na celú prípravu, koľko vecí sme chceli ešte dotiahnuť.“

Foto
Na stretnutí mladých odzneli svedectvá či príhovor Svätého Otca / TASR

Do metropoly východu pricestovali tisícky účastníkov. Na Lokomotíve pomáhalo viac ako 800 dobrovoľníkov, ktorí sa tešili na stretnutie so Svätým Otcom. Pápež František večer odletel do Bratislavy a dnes ho čaká slávenie pontifikálnej svätej omše v Šaštíne pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie – Patrónky Slovenska.

Komentáre