Návštevníci košickej botanickej záhrady môžu pozorovať včely pri práci

KošiceZaujímavosti

Môžu si vytvoriť aj vlastnú sviečku alebo ozdobu.

Poslednou tohtoročnou výstavou v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach je výstava o včelárstve, ktorá je návštevníkom k dispozícii po viacročnej prestávke. Tí sa môžu oboznámiť s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými nástrojmi využívanými pri včelárení, ale aj modernými pomôckami a najnovšími úľmi.

„Najväčším lákadlom najmä pre detských návštevníkov bude špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom bude možné pozorovať živé včelstvo,“ informovala hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová.

Záujemcovia sa tiež budú môcť priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku alebo vianočnú ozdobu. K dispozícii im budú aj členovia Asociácie včelárov Slovenska, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť i predaj produktov.

Foto
Návštevníci môžu pozorovať včely pri práci / TASR

V priebehu budúceho týždňa sa uskutoční dielnička pečenia a zdobenia medovníkov a pripravené budú aj prednášky pre včelárov aj laickú verejnosť. Podľa vedúceho Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Roberta Gregoreka je v čase klimatických zmien, úpadku biodiverzity a vymierania hmyzu potrebné uvedomiť si hroziace dôsledky aktuálneho vývoja. Pripomína, že je užitočné zdieľať skúsenosti medzi odborníkmi z rôznych oblastí, ktorých spoločné úsilie môže prispieť k náprave narušeného životného prostredia.

Výstava v botanickej záhrade potrvá do 20. novembra.

 

Zdroj: TASR
 

Komentáre