Návštevníci Krásnohorskej jaskyne roky obdivujú jej jedinečnosť

VýchodZaujímavosti

Dĺžka sprístupnenej časti je 420 metrov.

V Národnom parku Slovenský kras sa nachádza Krásnohorská jaskyňa, ktorú charakterizujú mohutné kvaple siahajúce aj do výšky viac ako 32 metrov. Zároveň sa v jej útrobách nachádza podzemný hydrologický systém, ktorý začína v závrtoch pri studni Žedem na Silickej planine v nadmorskej výške 535 metrov a postupne priberá ďalšie vody infiltrujúce zo zrážok.

Hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) Kristína Bocková spresnila, že Krásnohorská jaskyňa leží pri okraji Rožňavskej kotliny neďaleko obce Krásnohorská Dlhá Lúka:

Jej celková dĺžka je 1355 metrov. Vodný tok v jaskyni v úseku od vyvieračky po Marikino jazero dosahuje dĺžku 520 metrov.“

Foto
Vstup je povolený iba v sprievode skúsených vodcov a kompletnom jaskyniarskom výstroji / TASR

Hlavnú časť jaskyne tvorí kaňonovitá chodba, ktorá je rozšírená do mohutných dómov do výšky 45 metrov. Vznik podzemných priestorov podmienila predovšetkým výrazná tektonická porucha.

„Na podzemnom riečisku sú miestami prietokové jazerá. Severne od Marikinho jazera je bočný ľavostranný prítok vody, ktorý odvodňuje priľahlú západnú časť vodozbernej oblasti jaskyne. V bočnej západnej prítokovej vetve jaskyne sa vyskytuje bohatá výzdoba, z ktorej sú najhodnotnejšie rozmanité heliktity. V pozoruhodnej podobe sa tu vytvorili aj zemné pyramídy.“

Teplota vzduchu v jaskyni je úrovni 9 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť je 98 percent. Žijú v nej kôrovce, podkováre malé a podkováre veľké.

„Zo suchozemských bezstavovcov v nej žijú jaskynná žižiavka a mnohonôžka. Z pavúkov možno na stenách spozorovať kosca,“ doplnila Bocková.

Rožňavskí jaskyniari ju objavili v roku 1964. Bocková dodala, že v súčasnosti sa do nej vchádza vyrazenou štôlňou, ktorá meria 120 metrov:

„O jej sprístupnení sa uvažovalo už po jej objavení, skutočnosťou sa to však stalo až v roku 2004.“

Dĺžka sprístupnenej časti Krásnohorskej jaskyne, ktorá patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je 420 metrov, pričom vstup je povolený iba v sprievode skúsených vodcov a kompletnom jaskyniarskom výstroji.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre