Návštevníci prírody v okolí Grajnára sú často nedisciplinovaní a plašia zver

VýchodSpravodajstvo

Počas najexponovanejších dní poškodzujú aj bežeckú stopu.

Známa prírodná lokalita Grajnár neďaleko Spišskej Novej Vsi v dôsledku lockdownu trpí. Pekné počasie a dostatok snehu tam láka stovky obyvateľov okresu, ktorí takto legálne unikajú pred zákazom vychádzania. Na jednej strane je pobyt ľudí v prírode žiadúci, no na strane druhej sú návštevníci Grajnára často nedisciplinovaní a škodia prírode.

Lesník zo spoločnosti Lesy mesta Spišská Nová Ves Oliver Búza upozorňuje najmä na plašenie zveri:

„Kolegovia spozorovali zvýšenú migráciu zveri práve v dôsledku toho, že je tam väčší pohyb ľudí. Sú nedisciplinovaní, púšťajú psov na voľno. Psy potom zo svojej povahy začínajú zver plašiť. Chceli by sme ľudí poprosiť, aby boli ohľaduplní.“

Foto
Grajnár / RÁDIO KOŠICE

K tejto výzve sa pridáva aj mesto Spišská Nová Ves a Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš. Turisti počas najexponovanejších dní poškodzujú aj bežeckú stopu, ktorej udržiavanie stojí veľa prostriedkov aj námahy.

„Ak sme dali Grajnáru štatút bežeckého lyžovania, musíme si uvedomiť, že bežecké lyžovanie má svoje pravidlá. Samozrejme, lokalita Grajnár má aj svoje možnosti pre peších turistov, ale uvítali by sme, ak by využívali lokalitu smerom na Knolu. Ak sa pohybovať po Grajnári, tak mimo bežeckej stopy,“ upozorňuje predsedníčka predstavenstva oblastnej organizácie Zuzana Záborská.

Spišskonovoveskí lesníci nechcú, aby ľuďom za porušovanie pravidiel navrhovali dávať pokuty. Veľmi ich však prosia, aby boli k prírode úctiví. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre