Návštevníci ÚĽUV v Tatranskej Lomnici môžu obdivovať desiatky betlehemov z celého Slovenska

VýchodZaujímavosti

Výstava bude verejnosti sprístupnená až do 4. februára.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) otvorilo v Tatranskej Lomnici novú výstavu s názvom Betlehemy. Ako uviedla Paulína Hudecová z ÚĽUV, cieľom expozície je predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave či diel vybraných výrobcov a výrobkov, ktoré sa nachádzajú v skladových zásobách ÚĽUV: „Výstava je verejnosti sprístupnená až do 4. februára v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici, od utorka do piatka od 10.00 do 16.00 hod. a v sobotu od 9.00 do 15.00 hod. Kurátorkou výstavy je Mária Tomová.“

Foto
Drevený Betlehem z Trnavy z roku 2004  / TASR

Návštevníci môžu vidieť napríklad diela Víta Pieša či Jany Majerskej. Na výstave nájdu približne dvadsať betlehemov z rôznych materiálov ako drevo, keramika či drôt. „Betlehem je zobrazenie biblického príbehu o Kristovom narodení ako symbole Vianoc. Jestvovalo ako kulisa liturgických vianočných hier. Pôvodné postavy boli dieťa ležiace v jasliach medzi dvoma zvieratami, klaňajúci sa pastieri, ako aj Traja králi. Panna Mária a sv. Jozef boli vsadení do scény neskôr,“ skonštatovala Hudecová s tým, že pre slovenské betlehemy je príznačné spoetizovanie vianočného výjavu, veľa pastierov, ovečiek a ľudí v krojoch.

Betlehemy môžu byť buď prenosné, alebo pevné, pričom v minulosti sa vyrábali z rôznych materiálov. Mohli byť vyrezávané z dreva, maľované, ale aj papierové, sadrové, plechové či keramické. „V poslednom období k nim pribudli betlehemy z vosku, medovníkového cesta a zo šúpolia. V mnohých rodinách dodnes pretrval zvyk skrášliť si svoj domov betlehemom podľa svojho vkusu. Nezáleží na tom, aký ho kto má, či tradičný, alebo v modernejšej podobe. Betlehem by mal byť v nás s celou svojou symbolikou. Symbolikou lásky, nádeje a pokory,“ uzavrela Hudecová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre