Návštevníci Vinianskeho hradu si okrem prehliadky môžu užiť aj Lesný kúpeľ

VýchodLetom svetom

V dvoch miestnostiach na prízemí zrúcaniny bol otvorený informačný bod.

Občianske združenie (OZ) Zemplínsko–užská hradná cesta sa desať rokov venuje záchrane Vinianskeho hradu. Pred dvomi rokmi urobili funkčnú repliku stredovekého dreveného šliapacieho žeriavu a hudobný prenosný organ. Ako uviedol predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, vlani uspeli vo výzve s ďalším projektom:

„V rámci projektu boli osadené nové informatívne dopravné značky, obnovené a rozšírené bolo turistické značenie, opravená bola príjazdová cesta a zakúpený bol sčítač pohybu návštevníkov. Teší nás, že práce na obnove hradu generujú aj nové pracovné miesta, dávajú tak nezamestnaným ľuďom príležitosť uchytiť sa.“

V dvoch miestnostiach na prízemí zrúcaniny bol otvorený informačný bod, a to v rámci finančnej podpory vo výške 13-tisíc eur.

„Všetky rekonštrukčné práce na hrade sú realizované bez elektriny s maximálnou snahou priblížiť stredoveký stavebný postup a život na hrade s cieľom vytvoriť nevšednú atmosféru a zážitok pre návštevníkov hradu,“ povedal predseda OZ Zemplínsko–užská hradná cesta a kastelán zrúcaniny hradu Jaroslav Gorás.

Foto
Viniansky hrad / TASR

OZ Lesná pedagogika, ktoré sa takmer desať rokov venuje environmentálnej výchove a zážitkovému vzdelávaniu o lese a prírode, pri hrade realizuje projekt Lesný kúpeľ, ktorý predstavila výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková:

„Je to niečo výnimočné na Slovensku. Projekt vznikol v rámci ekoturizmu, ktorého cieľom je ochrana životného prostredia, ale aj heslo – zažívaj a ochraňuj hodnoty. V rámci lesného kúpeľa je to o tom, že je to terapia v lese. Ľudia si majú užiť voľno, relax a oddych, načerpať z prírody pozitívnu energiu.“

„Lesný kúpeľ je lesná terapia, ktorá vznikla už takmer pred 30 rokmi v Japonsku. Po dlhých rokoch vedeckých štúdií sa rozšírila nielen v Ázii, ale aj v Európe a Amerike. V našom priestore je pomerne neznáma,“ vysvetlila predsedníčka OZ Lesná pedagogika Berta Stašková s tým, že lesný kúpeľ má mimoriadny význam pre zdravie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre