Návštevníkov kaštieľa Betliar čaká letná výstava aj špeciálne prehliadky

VýchodKultúra

Vernisáž je naplánovaná na 15. júna.

Múzeum Betliar aj v tomto roku pripravuje sezónnu výstavu. Expozícia prešla v posledných rokoch zmenami.

„Reinštalačné práce sa začali v polovici roka 2014, kedy oficiálne zanikla expozícia z 90. rokov s názvom Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí. Našou snahou je odprezentovať kaštieľ v Betliari tak, ako ho používali posledné tri generácie Andrássyovcov,“ uviedla riaditeľka múzea Tímea Mátéová s tým, že tieto práce sú časovo náročné.

Naposledy boli úspešné zrealizované počas obmedzení spojených s pandémiou nového koronavírusu.

„Otvorili sme tak aj ďalšiu kúpeľňu v kaštieli, ktorá patrila Emanuelovi Andrássymu. Reinštaláciou prešli aj apartmány Eleonóry Andrássyovej,“ dodala riaditeľka.

Vo výstavných priestoroch na prízemí kaštieľa sa v uplynulých rokoch osvedčili letné sezónne výstavy. Tohtoročná bude venovaná grófovi Júliusovi Andrássymu staršiemu, a to pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Verejnosti v rámci nej predstavia aj 11 listov, ktoré sa podarilo objaviť vo fonde múzea. Písal ich gróf Július svojmu bratovi Emanuelovi a synovcovi Gejzovi.

Foto
Návštevníkov kaštieľa Betliar čaká letná výstava aj špeciálne prehliadky / TASR

Listy sú písané v nemeckom, francúzskom a maďarskom jazyku. Podľa riaditeľky neboli ešte nikdy zverejnené. Píše sa v nich napríklad o financiách, pričom najmenej jeden z listov poslal z exilu.

„Je napísaný veľmi tajomným spôsobom, aby sa nedalo vystopovať, odkiaľ prišiel,“ vysvetlila Mátéová s tým, že v súvislosti s listami sa pracuje aj na publikácii.

Na výstave budú predstavené aj ďalšie zaujímavé zbierkové predmety. Vernisáž je naplánovaná na 15. júna. Okrem klasických prehliadok kaštieľa a sezónnej výstavy opäť vo vybraných termínoch ponúkajú aj večerné komentované prehliadky či obľúbené špeciálne prehliadky s názvom Pohľad zblízka. Záujemcovia si tak môžu pozrieť vytypované priestory alebo zbierkové predmety, ktoré bežne nie sú sprístupnené verejnosti.

„Zvyčajne sú napríklad umiestnené v depozitári alebo z nejakých dôvodov nemôžu byť dlhodobo vystavené, alebo sa už jednoducho z kapacitných dôvodov nezmestia do kaštieľa,“ uzavrela riaditeľka.

 

Zdroj: TASR

Komentáre