Návštevnosť slovenských jaskýň sa zvyšuje, predcovidové čísla však nedosiahla

SlovenskoZaujímavosti

Najviac turistov si pozrelo Beliansku jaskyňu.

Jaskyne v správe Štátnej ochrany prírody vlani navštívilo viac ako 455-tisíc turistov. V porovnaní s rokom 2022 bola návštevnosť vyššia o 1694 osôb, pričom najnavštevovanejšou bola Belianska jaskyňa.

„Po rokoch s pandémiou COVID-19 sa stabilizuje cestovný ruch. Návštevnosť by bola ešte vyššia, ale z dôvodu rekonštrukčných prác vo vzťahu k elektroinštalácii v podzemí bola Demänovská jaskyňa slobody do októbra verejnosti neprístupná/zatvorená,“ uviedla Správa slovenských jaskýň (SSJ).

Jaskyne navštevovalo viac domácich turistov ako zahraničných. Minuloročná návštevnosť pritom len mierne zaostáva za návštevnosťou v roku 2019, čo bol posledný rok pred pandémiou.

Dlhodobo najnavštevovanejšími sú Belianska jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody.

„Najmenej navštevovanou jaskyňou je Brestovská jaskyňa, ktorú v roku 2023 navštívilo 10 167 osôb. Ide však o jaskyňu, pre ktorú sú stanovené limity a svojou formou sprístupnenia je odlišná od ostatných,“ doplnili jaskyniari.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vstupné sa tento rok v niektorých jaskyniach mierne zvýšilo. Dôvodom je podľa správy jaskýň celoplošné zvyšovanie a rast cien, najmä energií, ktoré ovplyvňujú vstupné náklady. SSJ uviedla, že jej finančná situácia nie je jednoduchá. Podľa vlastných slov sa musí snažiť hľadať aj iné zdroje alebo obmedzovať aktivity či činnosť:

„Pokiaľ to nie je možné, musíme zabezpečovať len nevyhnutné úlohy, čo však spôsobuje stopku pre rozvoj a kumuláciu dlhodobo neriešených problémov z dôvodu obmedzených zdrojov.“

Novinkou v tohtoročnej sezóne je novoosvetlená prehliadková trasa s LED svietidlami v Demänovskej jaskyni slobody. Ponúka tým nový pohľad na známe priestory.

„Pre túto sezónu sa výrazné zmeny neplánujú, pripravujú sa aktivity, ktoré môžu v ďalších rokoch priniesť pre návštevníkov niečo nové,“ uzavrela správa jaskýň.

 

Zdroj: TASR

Komentáre