Nazrite s nami do histórie košického tenisu

KošiceHistoricKE

Prvá verejná prezentácia tenisu v Košiciach sa uskutočnila 18. septembra 1905 na miestnej súťaži, ktorá sa konala na starom klzisku. Preplnené ihriská, krásne súboje a veľký záujem charakterizovali tieto prvé súťažné zápasy.

Foto
Tenis bol od počiatkov obľúbeným aj u žien v Košiciach / Východoslovenské múzeum v Košiciach

Korene tenisu siahajú do raného stredoveku, kedy mnísi na dvoroch francúzskych kláštorov krátili svoje voľné chvíľky hraním hry zvanej „jeu de paumme“. Hra sa šírila v aristokratickom prostredí a jeho čaru podľahli mnohí európski panovníci ako napríklad britský Henrich XI. alebo francúzsky kráľ Ľudovít X.

K najväčšiemu rozmachu dochádza v 19. storočí, keď Major Walter Clopton Wingfield nechal patentovať hru zvanú spharistike (odvodeného od gréckeho slova pre hru s loptičkami), priamu predchodkyňu tenisu. V druhej polovici 19. storočia vznikali prvé tenisové kluby ako napríklad All England Lawn Tennis and Croquet Club v Londýnskej štvrti Wimbledon založený roku 1868, ktorý je domov slávneho grandslamového turnaja Wimbledon.

V roku 1874 vyšla v Anglicku prvá kniha pravidiel, ktoré pretrvali dlhé desaťročia a podľa ktorých sa začal hrávať tenis aj v našich končinách. Obľuba bieleho športu sa preniesla cez oceán do Spojených štátov amerických a ďalej sa šírila aj po celej Európe. V Uhorsku založil budapeštiansky Atletický klub (Magyar Athletikai Club) prvý tenisový kurt na Margitinom ostrove. Po otvorení sledovali tenisové zápasy každý deň stovky ľudí. Konkurenčný klub z Budapešti, Lawn-Tennis Club, vyhlásil a zorganizoval prvé národné majstrovstvá v tenise v roku 1899.

„Všetkých Maďarov môže len tešiť, že sa tento krásny šport u nás udomácnil, už len preto, že veľa ľudí táto zdravá hra vyruší z nezdravej atmosféry kaviarne... Na mladú generáciu to bude mať samozrejme povzbudzujúci účinok, pretože vie, že ich práca môže byť peknou odmenou, takže v krátkom čase sa rozvinieme do bodu, kedy v športe budeme môcť konkurovať aj najlepším z národov v tomto športe.“

Magyarország, 9. jún 1900

Foto
Pohľad na tenisové dvorce na Margitszigete (Budapešť) v r. 1903  / Fortepan

Tenis sa v Košiciach udomácnil v 90. rokoch 19. storočia. V tom čase ho nenazývali inak ako anglickým názvom „lawn-tennis“ (tenis na trávniku). Zatiaľ najstaršou známou zmienkou o tom, že na tenisových kurtoch môžu záujemcovia hrať tenis za poplatok, je zmienka v novinovom článku z apríla 1895. V ňom sa spomína, že kto ma záujem o tenis, má sa hlásiť u pokladníka Košického korčuliarskeho spolku (Kassai Korcsolyázó Sportegylet).

Pre členov spolku bol poplatok na sezónu 2 forinty, pre nečlenov 3 forinty a denný lístok stál 20 grajciarov. Tieto tenisové kurty boli zriadené v letných mesiacoch na mieste staršieho korčuliarskeho klziska (ktorý sa nachádzal južnejšie od dnešného Mestského parku).

Foto
Novinová správa o možnosti hrať tenis v Košiciach, Felsőmagyarország, 14. apríl 1895 / HistoricKE

V letných mesiacoch v  roku 1896 bolo týchto kurtov šesť. Hráči ale na začiatku sezóny mali problém s nedostatkom tenisových loptičiek. O tom svedčí ponosa v novinách, že hráči majú k dispozícii len dve loptičky a že klub, ktorý prevádzkoval kurty, nebol ochotný hráčom poskytnúť nové loptičky, pokým sa tie dve nezničia. Veríme, že táto verejná sťažnosť pomohla a pre tenisových nadšencov sa neskôr našiel aj dostatok kvalitných loptičiek.

Na prelome storočí popularita tenisu v Košiciach výrazne narástla. Nové tenisové kurty boli otvorené v roku 1905 v športovom areáli na Rákóczi-út (dnes Moyzesova ulica). O tenise ako o športe sa v tejto dobe ešte nedalo hovoriť. Bol to predovšetkým druh spoločenskej zábavy, na ktorej bolo nóbl a módne sa zúčastniť a účasť bola synonymom spoločenského prijatia. Netreba ale ani podceňovať vtedajšiu priekopnícku prácu tenisových nadšencov, pretože práve vďaka ich mravenčej práci publikum tento šport milovalo a tešilo sa z neho.

Medzi prvými tenistami, ktorí sa zaslúžili o propagáciu boli Mici Maurer, Miss. Milstred, Miss Macidok, Béláné Ruszinszko, Bruno Sztokovszky, Sándor Szirmay, Károly Maurer, Dr. Aranyossy Arisztid a Andor, Dr. Simon-Vilmos, Elemér Párniczky a Henrik Prichradny, ktorí takmer bez výnimky patrili do športového klubu KAC. Ako vidno aj zo spomenutých mien, tenis hrávalo od počiatkov aj veľa žien a  práve aj ony boli tými, ktoré tento šport zveľaďovali.

Prvá verejná prezentácia tenisu v Košiciach sa uskutočnila 18. septembra 1905 na miestnej súťaži, ktorá sa konala na starom klzisku. Preplnené ihriská, krásne súboje a veľký záujem charakterizovali tieto prvé súťažné zápasy. Neúnavnou prácou organizátori Oszkár Barthay a Károly Halmy premenili súťaž na spoločenskú udalosť, ktorú krásne dopĺňal elegantný svet dám.

Nasledujúci rok, dňa 10. júna 1906, sa na športovom areáli Rákóczi-ut mala konať celoštátna súťaž organizovaná KAC, ale z neznámych príčin pretekári z regiónu nepricestovali a preto súťažili medzi sebou iba tenisti z Košíc. Víťazmi sa stali: Dr. Aranyossy Arisztid, Elemér Párniczky, Károly Maurer, slečna Mitdred, slečna Máddock, Bruna Sztokovszky a Sándor Szirmay.

Od roku 1906 do roku 1911 nastala v tenisovom športe v Košiciach stagnácia, „ktorú zmiernil fakt, že v tomto období sa úplne nová generácia naučila tajomstvo odpalu loptičky.“

Foto
Nadšenci košického tenisu  / Východoslovenské múzeum v Košiciach

V dňoch 23. - 25. júna 1911 organizoval KAC po niekoľkých odkladoch celoštátnu súťaž v spolupráci s košickým tenisovým zväzom. Súťaži predchádzal obrovský záujem. Platiace tisícčlenné publikum sledovalo zaujímavé súboje, v ktorých hráčov mladej gardy takmer bez výnimky porazili starší hráči. Víťazkou v dvojhre žien bola Bruna Sztokovszky, v dvojhre mužov Béla Bethlenfalvy; vo štvorhre žien Sztokovszky-Wagner; vo štvorhre mužov Bethlenfalvi a Szirmay; a v zmiešanej štvorhre Simon Vilmosné a Fischer-Colbrie npor.

Napriek tomu, že obrovský parkový tenisový kurt bol v r. 1912 dokončený, ani jeden klub sa neodhodlal zorganizovať väčší turnaj, pretože závratný rozmach futbalu si podmanil aj publikum veľmi obľúbenej atletiky a tenis v tom čase nebol natoľko divácky atraktívny.

V roku 1914 bola v Košiciach zorganizovaná krajská súťaž, ale tenisom - rovnako ako aj ďalšími športmi - v nasledujúcich rokov ​otriasol veľký svetový požiar. Športovci sa ocitli na vojenských frontoch, tí, čo zostali doma, mali hlavy plné starostí a tak sa nik neodvážil ani pomyslieť na organizovanie športových podujatí. V nasledujúcom článku Vám priblížime tenisové dianie v období Prvej republiky (1918-1938).

Autor: HistoricKE

Komentáre