Nebeské divadlo rozžiarilo aj Slovensko. Našu Zem zasiahla slnečná erupcia

SlovenskoZaujímavosti

Fotky polárnej žiary na sociálnych sieťach hýrili cez víkend rôznymi farbami.

Od vlaňajška sa aj na Slovensku objavuje krásne nebeské divadlo s tzv. tancujúcim svetlom. Vhodné podmienky na pozorovanie polárnej žiary boli aj uplynulý víkend. Od konca minulého roka sa pritom u nás objavila už siedmy či ôsmykrát.

„Je to predovšetkým svedectvo toho, že slnko je aktívne. Ono je teraz vlastne tesne pred dosiahnutím vrcholu ďalšieho slnečného cyklu. Ten má priemerne 11 rokov, môže to byť od 8 do 13 rokov, a teraz sme pred vyvrcholením ďalšieho takéhoto cyklu. To znamená, že aktivita Slnka sa zvyšuje, ale teraz je to mimoriadne ešte tým, že keď sa porovná tá súčasná aktivita s priemerom z minulých období v tejto fáze vývoja slnečného cyklu, tak je nadpriemerná. Slnko je teraz mimoriadne aktívne, a z toho vyplýva, že dochádza na ňom k erupciám, vysvetlil slovenský astronóm Ján Svoreň.

Čo sa ale stane, keď takáto erupcia zasiahne našu Zem?

„Uvoľnia sa aj čiastočky zo Slnka, tie sú elektricky nabité a v prípade, ak zasiahnu Zem, tak naša zemská magnetosféra nás ochráni a usmerní tieto elektricky nabité čiastočky smerom k pólom. Preto sa to volá polárna žiara, že tie čiastočky sa dostávajú k zemskému povrchu bližšie k pólom, pretože tam magnetické siločiary ako keby vstupovali do zeme. U nás sú vysoko, ale pri póloch sa dostávajú do zeme. Čiže tam sa tie čiastočky dostávajú nižšie a ako ony narážajú na molekuly vzduchu, tak ho ionizujú a vzduch potom žiari,“ doplnil astronóm.

Foto
Polárna žiara je viditeľná aj na Slovensku / TASR

Fotky polárnej žiary na sociálnych sieťach hýrili cez víkend rôznymi farbami. Niekto videl zelenú, niekto ružovú a niekto krásnu sýtu červenú.

„Keď aj vidno polárnu žiaru v našich zemepisných šírkach, väčšinou je červená. Je to spôsobené tým, že žiara vzniká vo výškach viac ako 240 km a vtedy žiari kyslík, preto my to vnímame ako červenú farbu. Keď sú tie čiastočky energetickejšie a dostanú sa do výšok od 100 do 240 km, tak síce ešte stále žiari kyslík, ale je tam iný prechod a vtedy je tá žiara zelená. Ľudia sú z videí z Nórska či Islandu zvyknutí na tak veľké zelené premenlivé žiary. Tam je to bežné, pretože sa tam dostávajú čiastočky nízko k povrchu a u nás tú zelenú môžeme pozorovať, len keď ide o mimoriadne silný úkaz,“ uviedol Svoreň.

A taký mimoriadne silný úkaz sme mohli vidieť aj práve uplynulé dni. Naposledy sa pritom polárna žiara na Slovensku objavila v roku 2003. Vtedy bola ešte silnejšia a dokonca viditeľná aj zo Severnej Afriky. Predpoveď polárnej žiary vieme povedať iba približne, pretože erupcia Slnka nemusí zasiahnuť Zem. Faktorom je aj rýchlosť čiastočiek.

„Napríklad pri tom jave, čo bol pozorovaný teraz cez víkend, sa predpovedalo, že maximum bude v nedeľu dopoludnia medzi 8.00 a 11.00 hod., to bol, ale za predpokladu, že tie čiastočky budú letieť rýchlosťou 600 km/s. Ony leteli rýchlejšie, nameralo sa nejakých 853 km/s, a tým pádom to k nám prišlo oveľa skôr a to maximum bolo už po polnoci zo soboty na nedeľu. Keď je aj predpovedaná tá polárna žiara, ľudia si myslia, že vyjdú na neosvetlené miesto, ale je to tak, že pokiaľ nie je taká silná, ako bola teraz, tak tá polárna žiara sa prejavuje štyrikrát alebo trikrát za noc po 10 až 15 minút,“ doplnil odborník.

Galéria k článku

Ako ďalej uviedol Svoreň, ak chceme pozorovať polárnu žiaru, treba byť na mieste, kde je tma, kde máme dobrý severný obzor, ktorému nič nestojí v ceste a treba mať veľkú trpezlivosť:

„Či na Záhorí alebo na Zemplíne, to je jedno, Slovensko je maličké z hľadiska atmosférických javov. Parky tmavej obloh sú fajn, napr. ako Poloniny, kde nás neruší umelé svetlo. Ale inak je to vidno v podstate všade. Teraz bola tá žiara dokonca taká silná, že si ju ľudia fotili z balkónov.“

Samozrejme, počasie je limitujúci faktor a musí byť úplne jasno. Pozorovať polárnu žiaru by sme podľa Svoreňa mohli aj v najbližšom čase:

„Je to pomerne často, keďže tá aktivita slnka je teraz vysoká. To ešte teraz najbližšie týždne, mesiace určite bude, že bude viditeľná aj zo Slovenska. A potom, ako sa Slnko preklopí do druhej fázy svojho cyklu aktivity, tak to postupne ustane.“

Ako Ján Svoreň doplnil, polárna žiara pre nás nebezpečná nie je, no môže spôsobiť geomagnetické búrky:

„Je to zatiaľ pre nás pekné divadlo. Ono, keď je to veľmi silné, tak to môže vplývať na citlivé elektronické zariadenia - na GPS, satelitné a telefonické spojenia - ale zatiaľ v tejto fáze je to len pekné divadlo.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre