Čoraz viac pacientov trpí chronickými ochoreniami a potrebujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť.
Na Slovensku chýba 400 všeobecných lekárov pre dospelých a 223 primárnych pediatrov. Nedostatok zdravotníckeho personálu je podľa ministerstva zdravotníctva dlhoročne neriešený problém, k čomu prispela aj absencia stratégie rozvoja ľudských zdrojov. Hovorkyňa rezortu Petra Lániková pre Košice Online uviedla, že v tejto súvislosti sa pripravuje Stratégia stabilizácie a riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve, ktorá bude prijatá na národnej úrovni a bude platná do roku 2030 bez ohľadu na zloženie vlád:
„Prvým a najdôležitejším krokom stratégie, ktorým dokážeme zvrátiť aktuálny stav, je však vytvorenie motivujúceho a kvalitného pracovného prostredia. Preto stále rokujeme o zvýšení platov zdravotníckych pracovníkov – čo považujeme za ten prvý, najskôr realizovateľný krok pre zastabilizovanie personálnej situácie. Ďalšie strednodobé či dlhodobé úlohy zo stratégie by mali priniesť v sektore nielen dostatok lekárov, sestier a všetkých ďalších povolaní v zdravotníctve a ich stabilizáciu, ale aj motiváciu pre týchto zamestnancov v práci zotrvať.“
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že k zlepšeniu situácie by mala prispieť aj reforma nemocníc, záchrannej zdravotnej služby, domácej dlhodobej starostlivosti či ambulantnej sféry. Niektoré kroky plánuje realizovať postupne, iné paralelne.
„Ide o zabezpečenie vhodného pracovného prostredia – a to aj vďaka rekonštrukcii či výstavbe nemocníc, kvalitnému prístrojovému vybaveniu nemocníc, ambulancií, ako aj vybaveniu personálu – k čomu nám pomôže Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Stratégia bude ale myslieť aj na jasné definovanie kompetencií jednotlivých povolaní v zdravotníctve či na ich vzdelávanie, debyrokratizáciu, a vôbec, celkové zlepšenie vzťahov na pracoviskách,“ dodala Lániková.
Celokrajský problém, s výnimkou Košíc
Pacienti majú záujem o špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, čo spôsobilo znižovanie priemernej ošetrovacej doby v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti, nárast chorobnosti či chronických ochorení. Lekári chýbajú aj v Košickom kraji, a to vo všetkých okresoch mimo metropoly východu. Mnohí z nich sú aj v dôchodkovom veku alebo odmietajú pracovať v odľahlých regiónoch. Hovorca Košického samosprávneho kraja Michal Hudák nám potvrdil, že riešenie zabezpečenia efektívnej, kvalitnej, bezpečnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je čoraz problematickejšie:
„Po vypracovaní podrobnej analýzy sme zistili, že v priebehu najbližších troch až piatich rokov budeme potrebovať doplniť systém o približne 35 nových všeobecných lekárov pre dospelých a zhruba 20 nových všeobecných lekárov pre deti a dorast v rámci celého územia kraja. Vo veku nad 61 rokov máme 47 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Vo veku nad 61 rokov máme 55 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast.“
Najviac lekárov chýba v špecializačných odboroch endokrinológia, pediatrická neurológia, diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy, vnútorné lekárstvo, klinická onkológia a logopédia, pneumológia, všeobecné lekárstvo či všeobecná starostlivosť o deti a dorast.
„Pacient nie je schopný po odchode lekára do dôchodku, ukončení činnosti či jeho úmrtí si nájsť nového lekára a samosprávny kraj už vyčerpal všetky dostupné možnosti, ktorými by bol schopný pacientom pomôcť riešiť ich požiadavky. Na uvedené problémy opakovane upozorňujeme Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, z ktorého úrovne je potrebné ihneď nastaviť legislatívne podmienky, motiváciu, financovanie zo strany zdravotných poisťovní pre súčasných, ako aj budúcich lekárov tak, aby vznikol dopyt a záujem o prácu v ambulantnom prostredí zo strany lekárov,“ doplnil Hudák.
Lekári na dôchodku
Podobne je to aj v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK), ktorý dlhodobo eviduje nedostatok lekárov na zabezpečenie primárnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých, pre deti a dorast, ale aj špecializovanej zdravotnej starostlivosti. Hovorkyňa PSK Daša Jeleňová skonštatovala, že jednou z výziev všeobecného lekárstva je aj vysoký priemerný vek zdravotníkov a ich postupný odchod do dôchodku:
„Z celkového počtu lekárov, ktorí zabezpečujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti na základe povolenia vydaného samosprávnym krajom je 47 percent všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast vo veku nad 60 rokov a 40 percent lekárov špecialistov vo veku nad 60 rokov, čo znamená, že do budúcna hrozí reálne kolaps zabezpečenia dostupnej zdravotnej starostlivosti.“
Najhoršia situácia v zabezpečení všeobecnej starostlivosti pre dospelých je v okresoch Sabinov, Snina a Stropkov. Čo sa týka detí a dorastu, tak sú to okresy Kežmarok, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa a Vranov nad Topľou. Jeleňová skonštatovala, že jedným z riešení je aj posilnenie rezidentského či ďalších motivačných programov:
„Riešením by bolo predovšetkým prijatie systémových opatrení štátu vo vzťahu k výraznejšiemu ohodnoteniu a motivácii zdravotníckeho personálu. Priestor vidíme aj v kompetenciách rezortných ministerstiev – a teda zdravotníctva i školstva vedúcich k vzdelávaniu, motivovaniu a výchove študentov priamo na lekárskych fakultách.“
Budúcnosť v medikoch?
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach v novom akademickom roku prijala na študijný program všeobecné lekárstvo 220 najúspešnejších uchádzačov. Počet záujemcov však niekoľkonásobne prevyšuje kapacitné možnosti fakulty.
„Nedostatok lekárov na Slovensku zjavne nesúvisí s počtom študentov medicíny a jej absolventov, ktorý je dostatočný. Tkvie skôr v slabej motivácii lekárov pôsobiť po ukončení štúdia v slovenských zdravotníckych zariadeniach kvôli horším pracovným podmienkam a finančnému ohodnoteniu či slabšiemu technickému a materiálnemu vybaveniu nemocníc v porovnaní s inými európskymi krajinami,“ reagovala hovorkyňa LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach má dostatok lekárov. Hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Fedáková pripomenula, že chýbajúci zdravotnícky personál je dlhotrvajúci a celoslovenský problém:
„V našej sieti sú aktuálne najviac žiadané pozície lekárov všetkých chirurgických disciplín, so špecializáciami z gynekológie a pôrodníctva a pediatrie, ale aj intenzivisti, rádiológovia, internisti či neurológovia. Samozrejme, evidujeme regionálne rozdiely.“