Nedostatok policajtov komplikuje prácu v zbore

SlovenskoSpravodajstvo

Rezort pripravuje náborovú kampaň.

Slovenská polícia sa už dlhodobo borí s nedostatkom príslušníkov, čo spôsobuje výrazné problémy v jej fungovaní. Policajný zbor nečelí len závažnému nedostatku personálu, ale bojuje aj s materiálno-technickým zabezpečením. Podľa šéfa policajných odborov, ktorý na tento stav upozorňoval zväz už v roku 2020, reakcia ministerstva vnútra bola nedostatočná. Situáciu komplikuje aj policajná brutalita, ktorá v prípade prevencie vyžaduje pravidelné psychologické vyšetrenia či potrebu kvalitnej komunikácie medzi nadriadeným a podriadeným. V súčasnosti na základných oddeleniach chýbajú tisíce policajtov. Podľa oficiálnych údajov by ideálny počet mal byť okolo 23-tisíc. Aktuálne ich však chýba 3000 až 4000. Tento deficit sa najviac prejavuje na nedostatku hliadok v teréne. Situácia tak môže viesť až k tomu, že hliadky začnú vysielať primárne tam, kde bude ohrozený život alebo zdravie občanov.

Foto
Policajný zbor čelí nedostatku personálu (Ilustračná fotografia) / TASR

Košická krajská polícia eviduje od začiatku tohto roka 236 žiadostí o uvoľnenie zo služobného pomeru, prešovská 128. Najviac policajtov chýba v službe poriadkovej polície. Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann pre Rádio Košice uviedol, že od októbra platia zmeny v zákone o štátnej službe, ktorých cieľom je stabilizácia personálneho stavu v polícii:

„Pre novoprijatých policajtov je to najmä takzvaný dočasný náborový príspevok. Policajti prijatí do služby od 1. októbra 2024 môžu požiadať o náborový príspevok vo výške 5000 eur, a to až po získaní policajného vzdelania a ustanovenia do funkcie. Po priznaní náborového príspevku budú povinní zotrvať v služobnom pomere v zložke, kde slúžia, najmenej päť rokov. V opačnom prípade budú musieť alikvótnu časť náborového príspevku vrátiť.“

Rovnako osobný príplatok možno po novom priznať ihneď po nástupe do služby, predtým to bolo až po absolvovaní prípravnej štátnej služby a uplynutí skúšobnej lehoty, čo mohlo trvať aj 18 mesiacov.

Osobný príplatok s prihliadnutím na množstvo a kvalitu plnenia úloh teda už možno priznať až do výšky 100 percent funkčného platu u príslušníkov v priamom výkone služby a do výšky 70 percent funkčného platu u príslušníkov mimo výkonu. Toto opatrenie by malo motivovať k službe pre štát na pozíciách, obsadenie ktorých je problematické,“ doplnil Neumann.

K zmenám došlo aj pri príspevku na bývanie a podmienkach jeho vyplácania. Po novom je možné priznať ho až do výšky 700 eur, pričom sa prihliada iba na miesto výkonu štátnej služby tak, aby sa mohli čiastočne kompenzovať náklady policajta spojené s bývaním v príslušnom regióne. K zvýšeniu dôjde v priemere o 200 eur. Posledným opatrením je dočasný stabilizačný príspevok 5000 eur. Môžu oň žiadať policajti, ktorí do júna budúceho roka odslúžia najmenej 20 rokov. Počas ďalších troch rokov budú povinní zotrvať v zbore, v opačnom prípade by museli alikvótnu časť príspevku vrátiť.

Rezort pripravuje intenzívnu náborovú kampaň. Zmeniť by sa mali aj podmienky v prijímacom konaní do Policajného zboru tak, aby sa príslušníkmi polície mohli stať aj záujemcovia, ktorých dnešný systém de facto neoprávnene diskvalifikuje. Aktuálne sa napríklad na Strednej odbornej škole Policajného zboru v Košiciach pripravuje pre prax 140 policajtov v pomaturitnom kvalifikačnom štúdiu, 91 v pomaturitnom zdokonaľovacom štúdiu pre dôstojnícke funkcie a taktiež sa tam na pozície kriminalistických technikov vzdeláva 21 kurzistov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre