Samosprávy by uvítali zmenu legislatívy.
Policajné oddelenia na Slovensku zápasia s nedostatkom zamestnancov i s vysokým vekovým priemerom policajných príslušníkov. Združenie miest a obcí Slovenska preto žiada od štátu posilnenie kompetencií samospráv v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku. Uvítalo by aj zmenu legislatívy, ktorá sa týka obecnej polície či zvýšenie počtu policajtov v teréne. Víta pritom avizovaný vznik Žandárskeho zboru ako rýchle riešenie narastajúcej kriminality. Tú vníma aj v uliciach východného Slovenska. Menej policajtov evidujú aj Košičania.
Personálnu poddimenzovanosť Policajného zboru Ministerstvo vnútra rieši.
„V polícii chýba k 1. marcu 3765 policajtov, pričom plánovaný stav policajtov na tento rok je 22 601 policajtov. Najvyššia miera neobsadenosti je na základných útvaroch, najmä na odboroch poriadkovej polície – na obvodných oddeleniach a na pohotovostných motorizovaných jednotkách, rovnako na okresných dopravných inšpektorátoch,na cudzineckej polícii a na odboroch kriminálnej polície okresných policajných riaditeľstiev,“ uviedol hovorca rezortu Matej Neumann.
Ministerstva sme sa pýtali teda na to, ako chce zlepšiť tento stav a zároveň navýšiť atraktivitu policajného povolania.
„Zvýšil sa príspevok na bývanie, poskytuje sa náborový a stabilizačný príspevok 5000 eur, osobný príplatok je možné priznať prakticky po nástupe do služby. Súčasťou sú snahy o zlepšenie pracovných podmienok nielen policajtov, ale aj občianskych zamestnancov – obmenou zastaranej výpočtovej techniky, budovaním autoparku podľa vzoru českej polície, masívnou rekonštrukciou policajných staníc, ako aj poskytovaním nájomných bytov či výhodným cestovaním vlakovou dopravou. 11. marca sme oficiálne spustili avizovanú náborovú kampaň, ktorá má tieto snahy podporiť,“ doplnil hovorca.
Na jednej z najväčších policajných stredných škôl na Slovensku, na Strednej odbornej škole PZ v Košiciach, aktuálne študuje 232 príslušníkov Policajného zboru, pričom 160 v pomaturitnom kvalifikačnom štúdiu. Po jeho ukončení sa môžu absolventi uplatniť najmä v službe poriadkovej polície.
„Škola priamo neorganizuje kurzy pre dospelých, na druhej strane však plní úlohy vyplývajúce z memoranda o vzájomnej spolupráci medzi ministerstvom vnútra a partnerskými strednými školami, ktoré vyučujú v študijnom odbore ochrana osôb a majetku,“ vysvetlil Neumann.
Podľa Košičanov treba záujemcov o políciu motivovať viac. Problémom môže byť podľa nich aj aktuálna atmosféra v Policajnom zbore.
Autor: RÁDIO KOŠICE