Nelegálne skládky trápia aj východ Slovenska

VýchodSpravodajstvo

Za ich odstraňovanie sú zodpovedné samosprávy.

Na Slovensku sú tisícky čiernych skládok, ktoré vznikajú nedisciplinovanosťou obyvateľov a nezákonným nakladaním s komunálnym či stavebným odpadom. Výnimkou nie je ani východné Slovensko.

„V roku 2022 Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR evidovala 21 podnetov na výskyt nelegálnej skládky v Prešovskom kraji a 10 podnetov na výskyt nelegálnej skládky v Košickom kraji. Hláseniami nelegálnych skládok sa zaoberá aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tá v súvislosti s nelegálnymi skládkami riešila v roku 2022 celkovo 11 podnetov v Prešovskom kraji a 32 podnetov v Košickom kraji, informoval štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana.

Jedným z nástrojov na nahlasovanie nelegálnych skládok je aj aplikácia TrashOut. Na základe týchto údajov je v súčasnosti v Prešovskom kraji evidovaných 59 a v Košickom kraji 129 nelegálnych skládok.

V Košiciach tento problém rieši Okresný úrad, konkrétne odbor starostlivosti o životné prostredie.

„Na území mesta Košice evidujeme 55 nelegálnych skládok. Najväčšie z nich sa nachádzajú v lokalitách Mlynský potok, Moldavská ulica – bývalý areál Slovenskej pošty, Všešportový areál, Kokšov – Bakša, priemyselný areál Bočiar a Nižná Úvrať – Južné nábrežie. Niektoré skládky ako nebezpečný odpad obsahujú v prevažnej miere stavebné materiály s obsahom azbestu, vo väčšine prípadov však skládky neobsahujú nebezpečný odpad,“ uviedla vedúca odboru Henrieta Halászová.

Odbor dodáva, že v roku 2022 prijal 33 podnetov o nelegálnych skládkach. Ich odstránenie je však dlhodobý proces, ktorý nezávisle od seba realizujú príslušné orgány štátnej správy a miestnej samosprávy hlavne v závislosti od finančných možností.

Foto
Za odstraňovanie čiernych skládok sú zodpovedné samosprávy / TASR

Metropola Šariša je v porovnaní s Košicami v lepšej situácii.

„Na území mesta Prešov evidujeme jednu nelegálnu skládku stavebného odpadu. Všetky menšie skládky odpadov odstraňujeme priebežne, zvyčajne v priebehu 48 hodín od nahlásenia existencie skládky. Mesto Prešov zároveň opakovane upozorňuje obyvateľov na environmentálne riziká, ktoré sú spojené s vytváraním nelegálnych skládok ako aj na riziko sankcií pre tých, ktorí sa takýmto spôsobom zbavujú odpadu vo voľnej prírode. Ak je pristihnutý občan pri nelegálnom nakladaní s odpadom, hrozí mu v priestupkovom konaní pokuta až do výšky 1 500 eur,“ vysvetlil tlačový referent mesta Prešov Vladimír Tomek.

Dodal, že samospráva zároveň realizuje kontroly na polročnej báze, a to najmä v tých lokalitách, kde sa opakuje znečistenie územia.

Za odstraňovanie nelegálnych skládok odpadov sú zodpovedné mestá a obce, na území ktorých sa skládky nachádzajú. Nezákonnému skladovaniu odpadov sa však dá aj prechádzať, a to správnymi preventívnymi opatreniami.

„Na prvom mieste tam musí byť dobre zavedený zber zmesového netriedeného komunálneho odpadu. Ale súčasne tam musí byť aj pohodlný, komfortný zber triedených zložiek komunálnych odpadov. Tú prvú časť, zmesový odpadu, platia občania zo svojich poplatkov. Separovaný zber platia výrobcovia zo systému Organizácie zodpovednosti výrobcov,“ vysvetlil Smatana.

Envirorezort dodáva, že bez zabezpečenia dostatočného priestoru vo forme vhodných zberných nádob a ich pravidelného vyprázdňovania ostane výchova v tejto oblasti bez akéhokoľvek efektu.

„Významnou zložkou prevencie čiernych skládok je, aby bol v obci dostatočný počet zberných nádob aj na zmesový aj na separovaný odpad. A aby boli pravidelne odvážané. Ak v takejto súčinnosti s nimi fungujú aj občianske poriadkové služby, tak máme vysokú záruku, že v takomto regióne nebudú vznikať čierne skládky,“ uzavrel štátny tajomník.  

Komentáre