Nemci protestovali proti sprísňovaniu opatrení. Demonštranti zranili desiatky policajtov

EurópaKoronavírus

V uliciach sa zhromaždilo približne 9000 ľudí.

V Berlíne sa v stredu (18.11.) uskutočnil protest proti sprísňovaniu epidemiologických opatrení. Pred Brandenburskou bránou neďaleko budovy Ríšskeho snemu (Reichstag), kde sídli Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, sa zhromaždilo približne 9000 ľudí. Poslanci v tom čase rokovali o posilnení právomocí vlády pri prijímaní obmedzení v boji s pandémiou koronavírusu, ktoré následne aj schválili. V uliciach Berlína bolo nasadených približne 2500 policajtov, ktorí zadržali 365 ľudí.

Foto
Protest v Berlíne / TASR

Demonštranti zranili 77 policajtov. Bezpečnostné zložky voči protestujúcim nasadili aj vodné delo po tom, ako sa odmietli rozísť a nerešpektovali platné hygienické nariadenia zavedené kvôli šíreniu ochorenia COVID-19.

Rozsah a brutalita násilností bola v stredu obrovská. Policajti mi vraveli, že v Berlíne sme už celé desaťročia nič takéto nezažili,“ vyhlásila šéfka berlínskej polície Barbara Slowiková.

Protestujúci sa okrem iného pokúšali policajtom sňať z hláv prilby, z ktorých im odtrhli priezory a viacerým do tvár nastriekali slzotvorný plyn. Na zásahové jednotky hádzali fľaše, kamene či petardy. Približne 40 ľudí sa pokúsilo preniknúť cez zábrany do budovy Reichstagu. Polícia voči nim zasiahla slzotvorným plynom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre