Nemci vo finále zdolali Slovákov

PrešovŠport

Nemecká florbalová reprezentácia sa stala víťazom 6-Nations floorball challenge v Prešove.

Vraví sa, že je náročné zvíťaziť dva razy počas jedného podujatia nad tým istým súperom, čo sa v nedeľu vo finálovom súboji turnaja 6-Nations floorball challenge medzi Slovenskom a Nemeckom potvrdilo. Nemeckí súperi odplatili Slovákom prehru zo skupiny a vyhrali 6:4. Nemci tak obsadili prvé miesto slovenská florbalová reprezentácia skončila na druhom mieste.

Nemci sa poučili zo včerajšieho vzájomného súboja a dali si veľký pozor na úvodné minúty zápasu. Prvú vážnejšiu príležitosť skórovať mali Slováci. V ôsmej minúte nepremenil trestné strieľanie Martin Kátlovksý a tak sa čakalo na úvodný gól až do polovice sedemnástej minúty. Finálový účet slovenského tímu otvoril Lukáš Ujhelyi – 1:0. Nemci však potrebovali len dve minúty na to, aby vyrovnali. Do šatní tak odchádzali družstvá za nerozhodného stavu 1:1.

Dobre chytajúci gólman Slovenska Jakub Klobučnik sa však nechal v úvode druhej tretiny zaskočiť strelou z polovice ihriska, ktorá tesne pred ním skočila a Nemci sa tešili z vedenia 2:1. Vyrovnaný priebeh pokračoval aj vo zvyšných minútach a boli to fanúšikovia našich reprezentantov, ktorí sa dočkali vyrovnania v 25. minúte. Autorom gólu bol Martin Kubovič po prihrávke Maroša Kovaľa.

Na snímke slovenský reprezentant Michal Dudovič (vľavo) vo finálovom zápase proti Nemecku / SZFB

Podobný scenár mala aj záverečná tretina. Nemcom sa podarilo udrieť po štyroch minútach, no Martin Grlický ich dlho v dobrej a víťaznej nálade nenechal a vyrovnal na 3:3. Šance sa ďalej striedali na oboch stranách a Slovensko malo postupne viac navrch. Žiaľ, prišlo zbytočné vylúčenie Ronalda Gašparíka, ktoré Nemci potrestali, čím sa opäť dostali do vedenia. Zvýšené úsilie našich spôsobilo brejkové situácie a súperom sa podarilo zvýšiť náskok na rozdiel dvoch gólov. Následný oddychový čas trénera Petra Koutného pomohol chlapcom k nádychu a bol to Michal Dudovič, ktorý znížil na 4:5. Z veľkého tlaku a minimálne štyroch premárnených čistých gólových príležitostí prišiel trest a Nemci definitívne gólom do prázdnej brány zlomili zápas na svoju stranu a zvíťazili 6:4.

Zápas o tretie miesto vyhrali Lotyši nad Nórskom 6:5. Piate miesto si vybojovali Poliaci, ktorí zdolali Dánov 4:3 po samostatných nájazdoch.

Hlasy po zápase:

Petr Koutný (hlavný tréner Slovenska): „Chceli sme vo finále vyhrať a mali sme na to, no nevyšlo nám to. Dnes vyhralo družstvo, ktoré spravilo o niečo menej chýb, no s celkovým vystúpením na tomto podujatí môžem vysloviť spokojnosť.“

Lukáš Ujhelyi (hráč Slovenska): „Odohrali sme ďalší kvalitný zápas, v ktorom sa striedali momenty, keď sme boli lepším tímom než naši súperi, no podľa mňa rozhodujúcim momentom bola naša nevyužitá presilovka počas druhej tretiny, ktorú sme mali využiť a zápas by sa vyvíjal iným spôsobom. Záverečná tretina nám nevyšla a pustili sme Nemcov do náskoku, ktorý sa nám už nepodarilo dotiahnuť. Verím, že sa proti Nemcom stretneme v Prahe a im to vrátime.“