Nemecká legenda nerozumie diváckej účasti, Poliaci hlásia piatich nakazených

SlovenskoŠport

Bývalý úspešný nemecký reprezentant Stefan Kretzschmar má obavy, že koronavírus výrazne zasiahne do priebehu ME hádzanárov na Slovensku a Maďarsku. Strieborný medailista z OH 2004 si myslí, že môže byť ohrozená regulárnosť turnaja a kritizoval aj divácku účasť v čase rýchlo sa šíriaceho variantu omikron.

Foto
Nad šampionátom sa vznášajú obavy z korony / TASR

"Už mám obavy. Pri každodenne zverejňovaných covid listinách už prestáva byť otázkou, kto sa stane majstrom Európy za regulárnych podmienok, ale kto sa s touto situáciou najlepšie vysporiada," povedal v rozhovore pre nemecký denník Tagesspiegel 48-ročný Kretzschmar. Ten momentálne pôsobí ako športový riaditeľ bundesligového klubu Füchse Berlín a počas prenosov zo šampionátu spolupracuje ako expert pre strímovaciu službu sportdeutschland.TV.

Kretzschmara znepokojuje aj skutočnosť, že na zápasy ME budú môcť prísť v čase novej periódy pandémie na tribúny diváci: "Keď si človek pozrie celosvetový vývoj a potom počuje, že na Slovensku je povolené zaplnenie hál na 25 percent a v Maďarsku dokonca neexistujú žiadne obmedzenia, musí z toho mať strach a obavy. Toto je šialená konštelácia."

Koronavírus výrazne zasiahol do kádrov viacerých účastníkov ME a okresal aj počet prípravných stretnutí pred šampionátom. Preto panuje aj napriek striktnému hygienickému protokolu Európskej hádzanárskej federácie okolo turnaja neistota. "Sme opäť v bode, keď presne nevieme, ako túto situáciu riešiť. Samozrejme, že sa všetci cítime trochu nepríjemne, pretože nevieme, čo je naozaj bezpečné. Ale to sa netýka iba nás športovcov," uviedol Kretzschmar podľa agentúry DPA.

Poliakov zasiahol v Bratislave koronavírus, povolali päť náhradníkov

Poľskú reprezentáciu zasiahol krátko pred štartom ME koronavírus. Po prílete do Bratislavy hlásila výprava ďalších päť pozitívnych prípadov v hráčskom kádri a tréner Patryk Rombel tak musel dodatočne povolať náhradníkov.

"Krátko po príchode na Slovensko absolvovali reprezentanti ďalšie testy na prítomnosť koronavírusu. Žiaľ, ďalších päť hráčov malo pozitívny test. Sú nimi Adam Morawski, Piotr Chrapkowski, Jan Czuwara, Kacper Adamski a Damian Przytula. Všetci piati sa cítia dobre a majú asymptomatický priebeh infekcie. V zmysle protokolu Európskej hádzanárskej federácie zamierili do izolácie," informoval Poľský zväz hádzanej na svojej oficiálnej stránke.

Pätica infikovaných nebude môcť s istotou nastúpiť na úvodné dva duely Poliakov v základnej D-skupine v Bratislave - v piatok proti Rakúsku a v nedeľu proti Bielorusku. V prípade, že po piatich dňoch budú mať dva po sebe nasledujúce testy negatívne, mohli by stihnúť záverečný zápas v skupine v utorok proti Nemecku.

Už pred odchodom na šampionát vypadli pre koronavírus z poľského kádra Rafal Przybylski a Dawid Dawydzik. Kouč Rombel musel núdzovú situáciu vyriešiť povolaním piatich hráčov spomedzi náhradníkov a tak do Bratislavy zamierili Melwin Beckmann, Mikolaj Czapliňski, Krzysztof Komarzewski, Maciej Zarzycki a Mateusz Zembrzycki.

Zdroj: TASR

Komentáre