Nemocnica v Prešove konala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Dostala pokutu takmer 90-tisíc eur

PrešovSpravodajstvo

Dôvodom je nesúťaženie upratovacích, čistiacich a dezinfekčných služieb.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) uložil Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove pokutu vo výške takmer 90-tisíc eur z dôvodu nesúťaženia upratovacích, čistiacich a dezinfekčných služieb, čím konala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

„Úrad začal s kontrolou postupu danej nemocnice na základe podnetu, ako aj medializovaných informácií. Po preskúmaní 316 faktúr vystavených za poskytovanie služieb v období od 2. januára 2019 do 1. apríla 2021 preukázal, že nemocnica porušila zákon o verejnom obstarávaní, keď nepostupovala podľa tohto zákona. Zákazky na poskytnutie služby zadala spoločnostiam, ktoré sú uvedené v rozhodnutí úradu, bez použitia postupov, ktoré stanovuje zákon. To malo vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ skonštatoval predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

ÚVO za preukázané porušenie zákona vyrubil nemocnici pokutu, čo potvrdil aj Hlivák:

„Keďže nemocnica súhlasila so zisteniami úradu, úrad mohol pokutu v zmysle zákona znížiť o polovicu. Nemocnica tak musí zaplatiť pokutu vo výške 89 079, 94 eura.“

Dodržiavaním zákona sa má podľa Hliváka zaistiť čestná súťaž, na základe ktorej sú verejné peniaze míňané hospodárne a sú chránené aj práva hospodárskych subjektov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre