Nemocnice v Bardejove a Spišskej Novej Vsi čaká modernizácia

VýchodSpravodajstvo

Práce budú financované z Plánu obnovy.

Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove pozná víťaza verejného obstarávania na rekonštrukciu viacerých oddelení. Práce, ktoré sú financované z Plánu obnovy, by mali byť hotové do konca júna 2026. Stavebné práce si vyžiadajú sumu 7,78 milióna eur zo získaných 11,66 milióna eur. Zvyšná časť peňazí sa teda použije na nákup zdravotníckej techniky, pričom nemocnica už pripravuje súťaž na jej dodávateľa. Vyvolaná investícia zo strany nemocnice bude na úrovni približne milión eur.

S prácami, ktoré sa budú realizovať za plnej prevádzky nemocnice, sa začne na budúci týždeň. Podľa riaditeľa nemocnice Mariána Petka urobia všetko preto, aby sa to čo najmenej dotklo pacientov a zamestnancov. Je to podľa jeho slov najväčšia stavba za 25 rokov v nemocnici:

„Benefit bude pre pacienta výrazné zlepšenie sociálneho komfortu. To znamená, že v roku 2026 na troch oddeleniach pacient bude už len v jedno- a dvojposteľovej izbe so samostatným sociálnym zariadením. Druhý benefit bude medicínsky, to znamená budeme vykonávať viac operácií v oblasti chirurgie, traumatológie, ortopédie a aj gynekológie. Zároveň budeme hospitalizovať viac pacientov so širším spektrom diagnóz, čiže to bude medicínsky benefit.“

Projekt, ktorý prinesie aj úsporu energie, pozostáva z rekonštrukcie súčasnej budovy a prístavby, ktorá bude mať štyri poschodia. Súčasťou bude gynekologicko-pôrodnícke oddelenie s ambulantnou časťou, oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie a pracovisko jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ďalej interné a geriatrické oddelenie a infektologická ambulancia. Jednotlivé oddelenia budú mať takzvané plávajúce lôžka, čo umožní ich lepšiu využiteľnosť a zvýšenie počtu hospitalizácií.

„Budúci týždeň začneme s oplotením staveniska, s realizáciou zariadenia staveniska. Následne potrebujeme zrealizovať prekládky, ktoré sú potrebné pred realizáciou dostavby. Máme tam prekládku kanalizácie, vodovodu, medicínskych plynov. Termín dostavby nie je problém. Termín rekonštrukcie je problém, lebo musíme mať súhru aj s nemocnicou, aj s našimi stavebnými prácami,“ uviedol projektový manažér zhotoviteľa Matúš Tkáč s tým, že o rok by už mala byť hotová hrubá stavba prístavby.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Rekonštrukcia čaká aj Nemocnicu Spišská Nová Ves, ktorá uplynulý týždeň spustila verejné obstarávanie na projekt obnovy a dostavby. Predpokladaný termín na uzatvorenie zmluvy so zhotoviteľom je prvý štvrťrok 2024 tak, ako je nastavený míľnik z Plánu obnovy. Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje 33,6 milióna eur.

„V súlade so zmluvou o prostriedkoch mechanizmu sme povinnosť sto percent návratnosti zdrojov z Plánu obnovy preniesli na generálneho zhotoviteľa diela. Rovnako sme stanovili aj termín dodania diela na 30. júna 2026 tak, ako je stanovené v míľniku v Operačnej dohode medzi SR a Európskou komisiou,“ uviedla PR špecialistka Penta Hospitals SK Bianka Krejčíová.

Medzi najväčšie riziká patrí proces verejného obstarávania a administrácia vzťahu s Ministerstvom zdravotníctva SR. Krejčíová upozornila, že nemocnica si splnila svoju časť harmonogramu - projektovú fázu v termíne tak, ako ho predložila rezortu zdravotníctva pri podpise zmluvy. Túto časť financovala zo združených prostriedkov prevádzkovateľa nemocnice a Košického samosprávneho kraja. Rovnako projekt podľa nej disponuje právoplatným stavebným povolením:

„Klinický program novej dostavby nemocnice má obsahovať tri podlažia a dostavané nulté podlažie. V dostavbe bude umiestnené gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti, oddelenie anestézie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti, operačné sály a centrálna sterilizácia,“ priblížila Krejčíová.

V nemocnice vznikne 121 nových a 34 zrekonštruovaných lôžok. Prístavba novej časti sa nezaobíde bez rekonštrukcie súčasne využívanej budovy. Do budúcna nemocnica pracuje s predpokladom rozšírenia operatívy a potrebou pokrytia väčšej spádovej oblasti pre chirurgické odbory.

„Výstavba a rekonštrukcia bude v súlade s reformou optimalizácie siete nemocníc. V súvislosti s vybudovaním nových operačných sál preto plánuje rozšíriť operatívu aj v ortopedickej oblasti,uzavrela Krejčíová.

 

Zdroj: TASR

Komentáre