Nemocnice v Levoči a v Kežmarku budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť

VýchodKoronavírus

Stane sa tak na základe ministerského príkazu počas trvania mimoriadnej situácie. Nemocnica v Kežmarku sa k dnešnému dňu stará celkovo o 25 covid pozitívnych pacientov, v levočskej sa starajú o 23 pacientov s covidom.

Foto
Na internom oddelení sa k dnešnému dňu levočská nemocnica stará o 23 COVID pozitívnych pacientov / Nemocnica Levoča

Levočská nemocnica obmedzuje tzv. bielu medicínu a na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR bude poskytovať len urgentnú zdravotnú starostlivosť. Výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba. Príkaz ministerstva neobmedzí prevádzku vakcinačného centra. Nemocnica má aktuálne plne obsadenú kapacitu reprofilizovaných COVID lôžok.

Ako informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK, pod ktorú levočská nemocnica patrí, nemocnica dostala od MZ SR príkaz, na základe ktorého sa mení rozsah poskytovaných opatrení vykonávania hospodárskej mobilizácie. „Na základe rozhodnutia MZ SR budeme v lôžkovej časti poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Toto rozhodnutie sa netýka pacientov, ktorým sa poskytuje zdravotná starostlivosť v súvislosti s liečbou onkologického ochorenia. Výnimkou sú taktiež pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba. Toto rozhodnutie platí počas trvania mimoriadnej situácie,“ informoval riaditeľ levočskej nemocnice František Lešundák.

Na internom oddelení sa k dnešnému dňu levočská nemocnica stará o 23 COVID pozitívnych pacientov, čo predstavuje presnú obsadenosť reprofilizovaných lôžok pre týchto pacientov. „Ďalším ôsmim pacientom s ochorením COVID-19 je poskytovaná zdravotná starostlivosť na psychiatrickom oddelení. Celkovo má nemocnica 15 na nový koronavírus pozitívnych zamestnancov a traja sú v karanténe,“ dodala Pavlíková.

Ministerský príkaz podľa nej neobmedzí prevádzku vakcinačného centra, ktoré je ešte dnes popoludní do 14.00 a v piatok 26. novembra od 13.00 do 15.45 otvorené pre neregistrovaných záujemcov o očkovanie. Na budúci týždeň budú očkovať v stredu 1. a vo štvrtok 2. decembra, pričom od 8.00 do 12.00 sa môžu dať zaočkovať záujemcovia registrovaní prostredníctvom korona.gov.sk.

V stredu od 12.30 do 14.00 sú termíny pre neregistrovaných a deti od 12 do 18 rokov veku, o deň neskôr v rovnakom čase sa očkuje bez registrácie. „Tým, ktorí sa chystajú na prvú dávku vakcíny a tí, ktorí dostali SMS s PIN kódom na tretiu dávku vakcíny, je odporúčaná registrácia prostredníctvom webu korona.gov.sk,“ doplnila Pavlíková.

Foto
Kežmarská nemocnica sa k dnešnému dňu stará celkovo o 25 pacientov s ochorením COVID-19 / Nemocnica Kežmarok

Rozsah vykonávania opatrení hospodárskej mobilizácie sa na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky mení aj v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. „V lôžkovej časti bude nemocnica poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba," informovala hovorkyňa skupiny Agel Martina Pavliková.

„Na základe rozhodnutia MZ SR budeme v lôžkovej časti poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Toto rozhodnutie sa netýka pacientov, ktorým sa poskytuje zdravotná starostlivosť v súvislosti s liečbou onkologického ochorenia. Výnimkou sú taktiež pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba alebo dialyzačná liečba. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú vyčlenené štyri lôžka s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, čo je v našom prípade maximálny počet lôžok. Toto rozhodnutie platí počas trvania mimoriadnej situácie,“ informoval riaditeľ kežmarskej nemocnice František Lešundák.

Kežmarská nemocnica sa k dnešnému dňu stará celkovo o 25 pacientov s ochorením COVID-19. Traja potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a jeden pacient potrebuje liečbu formou high flow. Deväť pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 je hospitalizovaných na kyslíkových lôžkach oddelenia dlhodobo chorých, ktorého prevádzka sa tiež musela prispôsobiť aktuálnej situácii.

Fungovanie vakcinačného centra nebude z dôvodu príkazu Ministerstva zdravotníctva SR obmedzené. Naďalej platí, že posledný záujemca by mal prísť najneskôr 15 minút pred ukončením očkovania. Tým, ktorí sa chystajú na prvú dávku vakcíny a tretiu, podporunú dávku vakcíny, odporúčajú zaregistrovať sa prostredníctvom webu korona.gov.sk. 

Zdroj: SITA

Komentáre