Nemocnice zaviedli prísne opatrenia. Chcú chrániť svojich zamestnancov aj pacientov

KošiceKoronavírus

Niektoré z nich vyhradili samostatné vchody pre rozdielne skupiny ľudí.

Košické nemocnice zaviedli pre pacientov miesta prvého kontaktu. Počet ľudí nakazených novým vírusom COVID-19 včera (22.3.) stúpol na 186 pacientov a tisícky ľudí sa nachádza v domácej izolácii. Aj keď sa opatreniami pohyb ľudí minimalizoval, nemocnice denne navštevujú pacienti, ktorí musia byť ošetrení.

„Od utorka prebieha pri vstupe do oboch našich nemocníc kontrolná triáž občanov, kde sa meria teplota pacienta a zdravotníci zisťujú informácie o dôvode jeho návštevy nemocnice, o jeho klinických príznakoch a zisťujú tiež cestovateľskú anamnézu. Na Triede SNP 1 sa triáž vykonáva vo vchode na urgentný príjem, na Rastislavovej 43 vo vchode do chirurgického monobloku. Drive-in sa vykonáva pod špeciálnym stanom, sme teda pripravení ho zvládnuť v akomkoľvek počasí,“ informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Ivana Vaňeková.

Foto
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach / TASR

Na to, aby bol kontakt pacientov v nemocnici dostatočne regulovaný, niektoré z nich vyhradili samostatné vchody pre rozdielne skupiny pacientov. Zdravotnícke zariadenie tak presne vie, koľko ľudí a z akého dôvodu ju v daný deň navštívilo.

„Nemocnica zriadila pre pacientov dva vstupy do budovy nemocnice. Vstup od lesa zo zadnej strany nového operačného centra je určený pacientom, ktorí idú na plánované vyšetrenie a do ambulancií všeobecného lekárstva. Vstup z bočnej strany nového operačného centra slúži pre sanitky a pacientov, ktorí idú na urgentný príjem. Pri obidvoch vchodoch stojí zamestnanec nemocnice, ktorý s pacientom vypíše tlačivo prehlásenie pacienta o klinickom stave a cestovateľskej anamnéze a odmeria mu telesnú teplotu,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Košice-Šaca Martina Pavlíková.

Týmito opatreniami sa nemocnice snažia ochrániť svojich zamestnancov, ale aj pacientov. Železničná nemocnica v Košiciach  poskytuje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť a všetky kontrolné vyšetrenia v jednotlivých ambulanciách sú momentálne pozastavené. Ako vysvetlila hovorkyňa sieti nemocníc ProCare a Svet zdravia Jana Fedáková, verejnosť môže do budovy vstupovať len s rúškom a sprístupnený je len hlavný vchod nemocnice:

„Pre pacientov s podozrením na koronavírus Železničná nemocnica v Košiciach zriadila samostatný vyhradený priestor so samostatnou ambulanciou na prízemí. Pracovisko je vizuálne označené a zdravotnícki pracovníci tam v prípade potreby pacientov nasmerujú.“ Ak pacient pri vstupe do jednotlivých nemocníc odmietne poskytnúť informácie požadované poverenou osobou, vstup do nemocnice mu nebude umožnený.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre