Nepoznal svoje pravé meno

KošiceVašimi očami

Veľmi som sa tešila na nedeľu, čakalo ma stretnutie s pani Irenou Hizme, ktorá zhodou okolností býva neďaleko. Je na vozíčku a spája nás silný príbeh.

Dozvedela som sa o nej pred piatimi rokmi a spoločne aj s jej manželom a bratom Reném, ktorý je jej dvojčaťom a býva na Mahnattane, som ich pozvala na návštevu.

Pripravovala som vtedy prvú výstavu Ľudovíta Felda v Holocaust Memorial and Tolerance Center of Nassau County (HMTC). Pani Irene som ukázala jednu z najznámejších fotiek 20. storočia oslobodenia Osvienčimu, chcela som ju oboznámiť s Feldom, no prišlo čosi nečakané. Irena mávla rukou a vyhŕkla: „Ten chlapček vedľa neho je môj brat!"

 

Foto
Kniha Pepíček, čo nepoznal svoje meno. Autorom je Yossi Sarid / SILVIA FISHBAUM

A tak raz zazvonil zvonček a pri dverách stál spomínaný brat - pán René Slotkin. Mali iba 6 rokov, keď na nich Mengele začal experimentovať. Ich celý príbeh je zdokumentovaný vo filme „René and I“. Irena  bola neskôr adoptovaná a René sa dostal do sirotinca v Košiciach. Ich pôvodné meno bolo Renáta a René Guttmann – úžasný príbeh. 

Musím sa priznať, bola som veľmi dojatá, ale na druhej strane aj tak trochu zaskočená. Dovtedy som vedela, a teda nielen ja, že ten chlapček vedľa Felda je Pepiczek - Peter Grunfeld. Izraelský politik, spisovateľ a poet Yossi Sarid o ňom napísal knihu pod názvom „Pepiczek, čo nepoznal svoje meno," ktorú vydal Yad Vashem v hebrejčine i po anglicky. Spolu s Kalmanom Bar Onom boli predsa Felda navštíviť v Košiciach v roku 1989, veď ich náš Lajči Báči zachránil. 

 

Foto
Fotka Petra Grunfelda, ktorý je celý život presvedčený, že ten chlapček vedľa Felda, je on ako je aj uvedené v knihe Pepiczek / SILVIA FISHBAUM

Keď Yossi Sarid predstavil pána Petra Gunfelda a jeho príbeh Izraelskému parlamentu, ktorého bol v tom čase členom, nezostalo tam jedno oko bez sĺz. V múzeu sme v tom čase napredovali s prípravami na Feldovu výstavu a dúfali sme, že príde aj pán Sarid s manželkou. Vzhľadom na jeho vek a zdravotný stav sa bohužiaľ nemohli zúčastniť. Výstava však pre veľký úspech trvala až do októbra. Riaditeľka tohto múzea Beth Lilach si Felda natoľko obľúbila, že dodnes robí prednášky o jeho živote a tvorbe na rôznych univerzitách. 

HMTC sa medzičasom stalo New Yorským pokladom pre ich významnú činnosť. Prikladám preto aj fotku Petra Grunfelda (v zníženej kvalite), ktorý je celý život presvedčený, že ten chlapček vedľa Felda, je on -  ako je aj uvedené v knihe pod obrázkom  z tehelne. Dodám len toľko, škoda že táto kniha nie je v slovenčine. Poviem Vám, po jej prečítaní ostal môj vankúš mokrý. 

Srdečne z New Yorku zdravím Košice!

Silvia 

 

Foto
Pozvánka na výstavu Ľudovíta Felda v New Yorku z roku 2012 / SILVIA FISHBAUM

Silvia Fishbaum má korene na Slovensku, v Košiciach i Porúbke. Je hlavnou postavou knihy Židovka, no hlavne zanietený človek, vďaka ktorému majú Košice Galériu Ľudovíta Felda i jeho sochu. Angažuje sa v kultúre, tému holokaustu otvára cez umenie, ktoré prezentuje po celom svete. Je autorkou mnohých článkov a publikácií, dlhé roky žije v New Yorku. 

Komentáre