Nespokojní voliči poukazujú na problémy pri voľbe poštou

KošiceArchívParlamentné voľby 2020

Väčšina občanov nedostala všetky hlasovacie lístky.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zaznamenalo problémy s chybnými zásielkami pre voľbu poštou. U niektorých voličov problém nastal už pri prihlasovaní. „Nakoľko každý hlas sa ráta, tak som možnosť voliť zmeškať nechcela a podľa postupu, ktorý som našla na internete, som si poslala žiadosť na emailovú adresu obce, kde mám trvalé bydlisko. Problém bol s tým, že na email mi nikto neodpovedal. Keď som sa pýtala aj ostatných rodinných príslušníkov, ktorí si tiež takto posielali žiadosť, tak mi povedali, že im odpovedali na email až na viackrát. Podľa mňa problém je v tom, že neupozornili obce na to, že im takéto emaily môžu prichádzať a potom sa to niekde stratilo alebo im to prišlo do zlého priečinka a ostalo to niekde v spame,“ uviedla za nespokojných voličov Košičanka Daniela, ktorá študuje v Holandsku.

Foto
Voľba poštou / TASR

Sťažnosti voličov zo zahraničia začali koncom minulého týždňa. Väčšina občanov nedostala všetky hlasovacie lístky alebo lístky určitých strán mali duplicitne, čo potvrdila aj Daniela: „Bohužiaľ, musím povedať, že ma to neprekvapuje. Dúfala som, že pošlú lístky tak, ako treba. Ľudia ale písali, aké lístky im prišli s tým, že niektoré strany ani nemali možnosť voliť, naopak, z niektorých im prišlo viacero lístkov, tak je to naozaj smutné. Kde je problém, je veľmi dobrá otázka, ale, bohužiaľ, to vie ministerstvo vnútra. Podľa toho, čo som čítala na internete, tak ministerstvo vnútra sa vyjadrilo, že problém spôsobil ľudský faktor. Myslím si, že absolútne nemá dôvod vyhovárať sa na ľudský faktor kvôli tomu, že ak by to poriadne zorganizovali, tak sa nič také nestane.“

Ministerstvo vnútra argumentuje tým, že sady volebných materiálov skladajú do obálky zamestnanci obecných, mestských úradov či odboru volieb referenda a politických strán. Rezort zaznamenal zatiaľ štyri oznámenia o chybných zásielkach. Voličov upozorňuje, že sa majú v takomto prípade ihneď obrátiť na odosielateľa, aby im bola zaslaná nová sada hlasovacích lístkov. Demokratická strana už v tejto súvislosti podala trestné oznámenie vo veci marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Opozičná strana SaS tvrdí, že ak budú pretrvávať problémy s hlasovacími lístkami, ministerka vnútra Denisa Saková by mala podať demisiu.

Aj v Košiciach a okolí stúpol záujem o voľbu poštou v porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016. Takmer štyritisíc občanov metropoly východu požiadalo o voľbu poštou vo februárových voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. „V územnom obvode Okresného úradu Košice o voľbu poštou požiadalo spolu 3935 občanov, a to tých občanov, ktorí majú trvalý pobyt v niektorej z mestských častí mesta Košice. Na sídlisku KVP požiadalo o voľbu poštou 509 občanov, na sídlisku Západ 669, na sídlisku Nad jazerom 305 občanov,“ informovala Emília Župíková z Okresného úradu Košice. Parlamentné voľby sa uskutočnia 29. februára, pričom o hlasy voličov sa uchádza 25 politických subjektov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre