Nespokojnosť s vládnymi stranami podľa liberálov rastie

SlovenskoArchívVoľby 2017

Výsledok kandidátov opozičných strán považujú liberáli za veľmi dobrý.

Voľby do samosprávnych krajov sa stali presvedčivou demonštráciou odporu angažovaných občanov voči populizmu, korupcii a extrémizmu. Tvrdia to predstavitelia SaS Richard Sulík, Ľubomír Galko a Jana Kiššová s tým, že nespokojnosť s vládou strán Smer-SD, SNS a Most-Híd zosilnela. Rovnako aj poznanie, že strana Mariana Kotlebu (ĽSNS) nemá pre Slovensko žiaden reálny a pozitívny program.

Výsledok kandidátov opozičných strán považujú predstavitelia SaS za veľmi dobrý. "Potvrdila sa skúsenosť, že pravica na Slovensku je silná ako celok a povinnosťou jej lídrov je hľadať cestu k sebe. To bolo aj unikátom týchto volieb - alternatíva v podobe pravicovej demokratickej koalície, ktorej vytvorenie sa ukázalo ako správny krok," napísali liberáli v stanovisku.

Tvrdia, že výsledky ukázali, že v budúcich parlamentných voľbách by strany súčasnej koalície mohli skončiť. SaS tiež pripomenula, že vysoký počet postov poslancov v samosprávnych krajoch obsadili nezávislí kandidáti, čo má odrážať nedôveru občanov k politickým stranám.

Foto
ilustračné foto / TASR

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova ublížila strane Smer-SD v krajských voľbách netransparentnosť a kauzy s podozreniami na korupciu na centrálnej úrovni. Pri moci je už dlho, čo tiež spôsobilo demotiváciu jej voličov. „Stredopravá koalícia práve tento fakt využila vo svoj prospech,“ tvrdí Mesežnikov. Pomohla jej však i aktívna kampaň, myslí si. Podľa neho sa nedá spoľahlivo potvrdiť, že sa Smeru-SD stali osudné jednokolové voľby. Tvrdí však, že ich zavedením prišli strany o akúsi poistku.

Mesežnikova prekvapila situácia v Košickom samosprávnom kraji, „pretože Richard Raši vyzeral neohrozene,“ povedal politológ. Jeho protikandidát Rastislav Trnka mal podľa neho zrejme posledné dni pred voľbami silnú mobilizačnú kampaň svojich voličov. Smeru-SD uškodil aj zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky dva týždne pred hlasovaním, tvrdí politológ.

Pod fakt, že voľby dopadli nepriaznivo pre Kotlebovú Ľudovú stranu Naše Slovensko sa podľa Mesežnikova podpísalo vymedzenie časti politického spektra proti extrémistickému zmýšľaniu. Nedovolí si ale tvrdiť, že by väčšina voličov začala inak vnímať politiku ĽSNS, ako doteraz. „Pretože Marian Kotleba získal takmer 10.000 hlasov,“ upozornil politológ.

 

Zdroj: TASR

Komentáre