Netradičný darček spred 5 000 rokov? Ozdobené pštrosie vajce

EurópaZaujímavosti

Päť vajec z Britského múzea zdobia obrázky zvierat, kvetov, geometrické vzory, vojaci a vozy.

Ak ste chceli dať niekomu pred 5 000 rokmi extravagantný darček, vaša voľba mohla padnúť na pštrosie vajce. Dnes sa niektoré z týchto krásnych „veľkonočných" objektov nachádzajú v Britskom múzeu v Londýne. Vajcia našli v Taliansku, avšak ich pôvod bol dlho záhadou, keďže pštrosy nepochádzajú z Európy. Medzinárodný tím archeológov teraz zverejnil nový náhľad do ich histórie.

Päť vajec z Britského múzea zdobia obrázky zvierat, kvetov, geometrické vzory, vojaci a vozy. Archeológovia ich našli v hroboch zámožnejších jednotlivcov a boli tak kedysi pravdepodobne luxusnými objektmi, vysvetlila Dr. Tamar Hodosová z University of Bristol.

Foto
Zistenia ukazujú, že pštrosie vajcia prekonali za účelom obchodu dlhé vzdialenosti z Delty Nílu a severného Egypta a Levanty  / BRITISH MUSEUM

Vedci sa snažili zistiť, kde sa vyliahli a či šlo o zdomácnené alebo divo žijúce pštrosy. Analyzovali preto izotopy v ich škrupinách a porovnali ich so súčasnými pštrosími vajcami z Egypta, Izraela, Jordánska a Turecka.

Zistenia ukazujú, že pštrosie vajcia prekonali za účelom obchodu dlhé vzdialenosti z Delty Nílu a severného Egypta a Levanty (zahŕňajúcej Jordánsko, Sýriu a Turecko). Hodosovej tím si tiež myslí, že šlo o divoké pštrosy a nájsť a získať ich vajcia teda nebolo jednoduché, a navyše tiež riskantné, keďže tieto zvieratá vedia byť veľmi nebezpečné.

Vedci tiež použili množstvo nástrojov a techník v snahe zistiť staré metódy zdobenia, avšak bezúspešne. Táto skutočnosť naznačuje, že vajcia v sebe ukrývajú ešte mnoho ďalších záhad a na ich odhalenie bude potrebný ďalší výskum.

 

Zdroj: BBC/SITA

Komentáre