Neuveriteľnú víťaznú premiéru Lokomotívy ukopalo sedem statočných

KošiceŠport

Tradičný košický futbalový klub prežil v priebehu pár mesiacov roka 2019 hneď dvakrát klinickú smrť, no namiesto pohrebu prišlo vzkriesenie. Prítomnosť niekoľkých stoviek divákov na tribúne štadióna v Družstevnej pri Hornáde potvrdila, že tých verných neodradil ani pád z druhej ligy do piatej. Pred premiérou úplne nového tímu proti Čečejovciam však nemohli ani len tušiť, aké bláznivé divadlo ich to vlastne čaká.

Foto
Radosť Lokomotívy po góle Mateja Béreša /  KOŠICE ONLINE

O dramatizáciu zápasu sa postarali problémy so štartom ostaršených hráčov. Hlavný rozhodca Patrik Kmec trval na nevyhnutnom potvrdení od športového doktora a keďže to k dispozícii nebolo, na trávnik vybehlo v nových dresoch Lokomotívy iba osem hráčov do poľa a brankár Jozef Talian. Už v priebehu prvého polčasu sa navyše zranil Beli a celý druhý polčas odohralo sedem statočných.

„Myslel som si, že som už zažil všetko. Toto som si však ani nedokázal predstaviť! Väčšinu zápasu sme hrali siedmi, ale dôležité bolo, že sme stále vyhrávali o dva góly. Mladí chlapci dreli, makali a bojovali až do konca. Zaslúžia si veľkú pochvalu,“ oprezentoval po víťazstve 4:3 silnú úľavu kapitán Lokomotívy Martin Hloušek.

Hrdosť na siedmich bojovníkov v poli bola z jeho strany mimoriadne úprimná, veď v závere bojovali viacerí z nich s nepríjemnými kŕčmi. Hneď niekoľkí boli zrelí na striedanie, no to možné nebolo a nemysliteľný bol aj odchod z ihriska. V takom prípade by totiž ostalo v hre primálo hráčov a košickým tím by prehral kontumačne.

„Bolo to už kritické, ale v tejto situácii by sme vydržali aj prípadných desať minút navyše. Hoci by sme tam mali chodiť po štyroch, z ihriska by sme nezišli. Neviem si predstaviť, že by sme takto odpracovali celý zápas a potom by sme to vzdali,“ pousmial sa Hloušek.

Statočnosť svojich zverencov ocenil aj ostrieľaný tréner Dušan Ujhely. „Začiatok to bol pre nás ťažký a tá vec s papiermi nám to výrazne skomplikovala. Bolo nás menej, ale chlapci boli zlatí a vybojovali to. V závere ich chytali kŕče a zaslúžia si rešpekt. Traja hráči na ihrisku jednoducho chýbajú.“

Práve v takýchto kritických momentoch sa ukazuje sila skúseností. Hra mladého tímu Lokomotívy je založená na rýchlosti, no potrebnú rozvahu dodala trojica starších hráčov. Brankár Jozef Talian predviedol za stavu 4:3 viacero zákrokov, ktoré zabránili vyrovnaniu, v poli umne dirigovali spoluhráčov dvaja mládežnícki tréneri Martin Hloušek a Milan Miklušičák.

„Presvedčili ma ľudia z vedenia. Páni Zvara s Mydlom. Trénoval som mládež a oni mi povedali, že to mám skúsiť na trávniku. A tak som si povedal, že to ešte skúsim. Ja bez potu nedokážem žiť a aj po ukončení kariéry som preto trénoval a striedal som fitness s boxom. Od malička som športoval a bez toho by som nevydržal. Ráno chodím do práce, po obede na tréningy,“ objasnil pozadie svojho návratu na trávniky 39-ročný Martin Hloušek, ktorý ukončil kariéru už v roku 2017 a popri trénovaní detí si zarába na živobytie v centrálnom sklade U.S. Steel. V nedeľňajšom súboji proti Čečejovciam však hral tak, ako keby z futbalového kolotoča nezosadol ani na jeden deň. Za svoj výkon si vyslúžil niekoľkonásobné skandovanie svojho mena zo strany fanúšikov. „Teší ma, že na mňa nezabudli. Niečo som tu odohral a stále sa tu cítim ako doma. Som starý pes a po tomto zápase som zničený ako hovädo. Zase som však ožil a cítim sa fantasticky. Sú to naozaj úžasné pocity.“

Galéria k článku

Ďaleko od dobrých pocitov mali naopak hráči Čečejoviec. Sami najlepšie cítili, že proti takto oslabenému súperovi mali jednoducho získať minimálne bod.

„Celé zle!“ netajil rozladenie hráč hostí Jozef Žiga. „Nevyužili sme oslabenie domáceho tímu, ktorý nastúpil bez viacerých mladých hráčov. Celý zápas sme boli v presile a mali sme s tým naložiť oveľa lepšie. To sme však nezvládli a súper si preto za svoju bojovnosť víťazstvo zaslúžil.“

Čečejovce nezachytili úvod a už 17. minúte prehrávali 0:2. Neskôr sa dostali viackrát na kontakt, no vyrovnať nedokázali.

Príležitosti na skórovanie sme mali. Nastrelili sme brvno a výborne im zachytal skúsený brankár Talian. Keď sme sa už hnali za vyrovnaním, urobili sme vzadu chybu a dostali sme štvrtý gól. To nás pochovalo,“ povzdychol si Žiga, ktorý však považuje šancu zahrať si proti tradičnému klubu za cennú skúsenosť. „Tešili sme sa z toho, že sme hrali na ihrisku, ktoré hostilo ešte donedávna druhú ligu. Rovnako tak na hru proti viacerým zvučným menám. Škoda len, že sme nezískali aspoň bod.“

Pravda, hráči i priaznivci Lokomotívy by radi videli svoj klub oveľa radšej inde, než v piatej lige. Namiesto nariekania si však vysúkali rukávy a pustili sa do práce.

„Keď som mohol trénovať Lokomotívu v prvej a v tretej lige, tak ju môžem trénovať aj v piatej,“ rozosmial sa Dušan Ujhely. Za značku Lokomotíva bojoval roky ako hráč i tréner. „Lokomotíva je moja srdcovka a neviem jej povedať nie. Časť týchto chlapcov mám navyše na športovom gymnáziu a poznám ich preto veľmi dobre. Pracuje sa mi s nimi dobre a spoločne to berieme ako výzvu.“

Nový majiteľ klubu Vladislav Zvara označil za cieľ pre túto sezónu postup do štvrtej ligy a tréner Ujhely to vníma ako reálnu výzvu.

„Prečo by sme nechceli postúpiť? Je to náš cieľ, ale musíme si to vybojovať na trávniku. Faktom je, že Lokomotíva nepatrí do piatej ligy. Túto pozíciu sme nezapríčinili my a našou úlohou je teraz skúsiť vytiahnuť slávnu značku opäť vyššie,“ skonštatovala legenda Lokomotívy.

„Sú to pekné ambície a každý športovec má mať najvyššie ciele. Videli sme, že ak by sme boli v plnej zostave, tak by sme to ubehali a výsledok by bol oveľa krajší,“ upozornil kapitán Martin Hloušek. „Lokomotíva jednoducho nepatrí do piatej ligy a ja hovorím, že súčasný stav košického futbalu je hanba. Sú tu kvalitní futbalisti a sú tu aj sponzori. Bohužiaľ sa im nechce dávať peniaze do športu a preto je to takéto biedne. FC Košice je v druhej lige, ale aj to je na také mesto málo. Nestrácam však nádej. Verím, že aj Lokomotíva sa postupne zodvihne a raz si zahrá na novom štadióne ligu, akú si táto značka zaslúži. Musíme veriť a možno sa to raz podarí.“

FC Lokomotíva Košice – TJ Družstevník Čečejovce 4:3 (3:2)

Góly: 5. a 71. Béreš, 17. Hloušek (pok. kop), 31. Šemrák – 22. Pelegrin, 40. Puškáš, 81. Varga

Diváci: 400

FC Lokomotíva Košice: Talian - Godina, Griglak, Miklušičák, M. Béreš - Beli, Hloušek, Beliš - Šemrák. Tréner: D. Ujhely.

TJ Družstevník Čečejovce: Gellért - Ličák (46. Kozel), A. Fazekaš, J. Žiga, R. Polák - Matesz (77. Gabáni), J. Juhás (72. Laki), O. Juhás, A. Pástor (81. Baščúr) - A. Puškáš, R. Pelegrin (46. P. Varga). Tréner: P. Bajerovský.

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre