Nevedia sa vyhrabať z dlhov, sociálne zariadenia im pomôcť nedokážu

KošiceSpravodajstvo

Záchranou pre rodiny v núdzi by bolo poskytovanie špeciálneho finančného poradenstva v sociálnych zariadeniach. Ministerstvá si ale problém prehadzujú ako horúci zemiak.

V sociálnych zariadeniach chýba špeciálne finančné poradenstvo. A to najmä v oblasti dlhov a osobného bankrotu. Myslí si to riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach Cyril Korpesio, ktorý sa pokúšal túto myšlienku presadiť už na dvoch ministerstvách. Bohužiaľ, neuspel.

„To je taká moja túžba, ale nepodarilo sa mi to presadiť ani na jednom, ani na druhom ministerstve – ministerstve sociálnych vecí a rodiny a ministerstve spravodlivosti – aby sa špecializované sociálne poradne týkali aj dlhového poradenstva. Mnohí majú finančný problém a z neho potom vyplývajú ďalšie a ďalšie problémy. A keď dôjde k tomu finančnému problému, mnohým by sa možno aj dalo pomôcť, no na to treba špecialistu – finančníka, ktorý rozoberie stav financií v rodine. A môže povedať, že tu sa dá pomôcť takto, tu sa dá pomôcť cez bankrot a tu sa nedá pomôcť už vôbec,“ ozrejmil Korpesio.

Ako ďalej uviedol, špeciálnych finančných poradcov si prehadzovali obidve ministerstvá ako horúci zemiak. Doposiaľ sa nič nezmenilo. „Špeciálne finančné poradenstvo sa v zariadeniach sociálnych služieb nerealizuje. Túto problematiku upravuje zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, pričom existuje aj oficiálny register takýchto poradcov a agentov. Ten však nespadá pod gesciu rezortu práce,“ uviedla Barbora Petrová z tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Veľký záujem o osobný bankrot

Pokiaľ sa človek ocitne v nepriaznivej životnej situácii, môže navštíviť miesto prvého kontaktu – t.j. obecný úrad alebo úrad práce, kde mu odborní pracovníci buď poradia, alebo sprostredkujú sociálneho pracovníka, ktorý môže prísť do domácnosti a naučiť dotyčnú osobu, ako hospodáriť s financiami.

„A to tak, aby sa zabránilo prehlbovaniu nepriaznivej sociálnej situácii. Okrem toho môžu pomôcť pri podpore samostatnosti, nezávislosti a sebestačnosti, a to najmä pomocou pri chode domácnosti, pomocou pri hospodárení s peniazmi, podporou pri organizovaní času, podporou pri zapojení sa do spoločenského a pracovného života, a tak ďalej,“ vymenovala Petrová.

Podľa ministerstva spravodlivosti môže štát podať pomocnú ruku nemajetným ľuďom tak, že im pomôže s nákladmi na oddlženie. Novela je známa aj ako zákon o osobnom bankrote. Celým procesom oddlženia sprevádza ľudí v núdzi Centrum právnej pomoci.

„Od účinnosti zmien, teda od 1.3.2017 do konca januára 2018, centrum zaevidovalo vyše 80-tisíc konzultácií s klientmi, ktorí sa informovali o osobnom bankrote. Podaných bolo takmer 10-tisíc žiadostí o konkurz, ďalších vyše 250 podaných žiadostí bolo o splátkový kalendár. Nárok na konkurz bol do konca januára tohto roka priznaný vyše 8400 osobám. Konkurz alebo osobný bankrot bol podľa týchto pravidiel doteraz vyhlásený v takmer 4000 prípadoch,“ informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Finančná gramotnosť je nízka

Ministerstvo spravodlivosti pripravuje aj mimoriadne riešenie tzv. starých exekúcií, ktoré po zmene pravidiel od 1. apríla 2017 zostali ležať na súdoch. Toto riešenie je v teréne známe aj pod pojmom exekučná amnestia.

Podľa Korpesia by ale základné finančné poradenstvo v sociálnych zariadeniach mnohé rodiny zachránilo. Zatiaľ však takéto problémy sociálne zariadenia riešiť nevedia. Pomôcť môžu pri vybavovaní dokladov alebo iných náležitostí, ktoré sa týkajú napríklad školy.

„Ak sa takýmto rodinám a ľuďom v špecifických finančných situáciách nepomôže, tak skončia u nás v našich zariadeniach sociálnych služieb. Čiže buď budú v nocľahárňach, lebo koniec je taký, že príde exekúcia, príde krach a rozpadávajú sa rodiny a títo ľudia končia na okraji spoločnosti,“ povedal pre Košice Online riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach.

Ako dodal, ľudí v núdzi je stále viac a viac. Na slovenské pomery sú to až privysoké čísla. Finančná gramotnosť na Slovensku je podľa neho veľmi nízka a ľudia sa dostávajú do ťažkej situácii. Často je to prepojené aj s rôznymi závislosťami a inými problémami. „Tam, kde začne jeden problém, tak sa často nevyrieši, ale pridružia sa k tomu ešte ďalšie problémy,“ zhodnotil Korpesio.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre