Nezabudnite dnes na svoju mamu

SvetZaujímavosti

Aká je história Dňa matiek?

Druhá májová nedeľa je každý rok oslavou Dňa matiek. Deti v mnohých krajinách sveta a aj na Slovensku si dnes (12.5.) spomínajú na svoje mamy. Vzdať im úctu sa dá rôznymi spôsobmi, či už darovaním kytice, návštevou, spomienkou, alebo inou pozornosťou.

Už v starovekom Grécku oslavovali deň matiek, a to 250 rokov pred narodením Krista. Boli to slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev, ktoré trvali tri dni, od 15. do 18. marca. Oslavy nemali verejný charakter, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

Angličania začali uznávať deň matiek v 17. storočí. V krajine v tom čase pracovalo veľa detí, od rána do večera bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky nielen im, ale aj súrodencom. Neskôr tento deň pomenovali Nedeľou matiek.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Deň matiek sa v novodobej histórii dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Američanka Anna Marie Jarvisová v roku 1907 v ženskom spolu navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Kongres USA vďaka lobizmu žien 8. mája 1914 vyhlásil druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Vtedajší americký prezident Thomas Woodrow Wilson podpísal dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Väčšina krajín sveta sa tiež rozhodla prijať dátum druhej májovej nedele.

Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Rumunsku a v Španielsku slávia Deň matiek v prvú nedeľu v máji, v Poľsku 26. mája, v Argentíne až v tretiu nedeľu v októbri, v Ruskej federácii v poslednú novembrovú nedeľu. V Európe tento sviatok preslávili Švajčiarky v roku 1917. Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali skôr Medzinárodný deň žien, ktorý pripadá na 8. marca. Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre