Nežnú revolúciu si pripomínajú aj košickí vysokoškoláci

KošiceSpravodajstvo

Súčasťou programu je spomienková slávnosť, diskusia, interaktívna výstava, ale aj hokejový zápas či koncert.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), Technická univerzita (TUKE) a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach dnes (19.11.) pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie organizujú sériu podujatí pod názvom Deň košických študentov. Súčasťou programu je spomienková slávnosť, diskusia, interaktívna výstava, ale aj hokejový zápas či koncert. „17. november sa už tradične spája so študentmi. Pred 30 rokmi boli práve oni hybnou silou spoločensko-politických zmien. Je našou povinnosťou na to nezabudnúť a pri príležitosti 30. výročia týchto udalostí si to dôstojne pripomenúť,“ uviedol rektor UPJŠ Pavol Sovák.

Foto
Plagát podujatia / UPJŠ

Program začne spomienkovou slávnosťou s názvom Späť v čase, ktorá sa uskutoční v univerzitnom areáli UVLF pri soche koňa Arda. Jej súčasťou sú historické fotografie konfrontované so súčasnosťou, replika slávneho Bufetu Koruna s tradičnou ponukou párkov a tresky. Na Nežnú revolúciu si zaspomínajú aj hrdinovia doby a v areáli sa rozhorí Plamienok vďaky, pričom sa bude štrngať kľúčmi. „Dnešná generácia študentov nezažila obdobie, keď sa ťažko dýchalo, ale ani eufóriu, ktorú sme pocítili v Novembri. Vtedy sme nevedeli, ako to dopadne, ohrozené bolo štúdium i kariéra. To, čo bolo nedosiahnuteľné, sa stalo skutočnosťou. Dnešní študenti môžu vyjadriť svoj názor, cestovať, študovať v zahraničí, chodiť na stáže, majú neobmedzené zdroje informácií, ale v celej spoločnosti prevláda individualizmus. Každej generácii by som želala, aby mohla zažiť to nadšenie, zomknutosť, keď sme sa chránili a pomáhali si navzájom,“ povedala rektorka UVLF Jana Mojžišová.

Aj študentské spolky a organizácie si pripravili rôzne aktivity. Študentov popoludní spoločne príjmu rektori troch univerzít. Na pôde UPJŠ sa uskutoční diskusia pod názvom Dnes nás učia, v ´89 boli študentmi. O svojich zážitkoch bude hovoriť Róbert Stojka z Katedry filozofie a dejín filozofie FF UPJŠ, Marián Gladiš z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ a Peter Mlynarčík z Matematického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Deň košických študentov vyvrcholí hokejovým zápasom v Steel Aréne, v ktorom sa stretnú mužstvá HC Košice a Liptovského Mikuláša. V priestoroch Lekárskej fakulty UPJŠ sa uskutoční interaktívna výstava s odborným výkladom Prvý dotyk so slobodou a následne koncert kapely No Name. Katedra politológie FF UPJŠ na záver pracovného týždňa organizuje vedeckú konferenciu na tému 1989 – 2019: Kam kráčaš demokracia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre