Ničivé plamene pustošia Kaliforniu

SvetSpravodajstvo

O život prišli najmenej štyri osoby.

V americkom štáte Kalifornia vypukol lesný požiar, ktorý je najhorším v tomto roku a doposiaľ si vyžiadal najmenej štyri obete. Tamojšie úrady zdôraznili, že počet úmrtí môže v tejto súvislosti stúpať. Z mesta Klamath River a okolia bolo evakuovaných minimálne 3000 obyvateľov, pričom oheň tam zničil približne sto budov.

Požiar s názvom McKinney, ktorý horí v Klamathskom lese neďaleko hraníc so štátom Oregon, zasiahol územie s rozlohou vyše 22-tisíc hektárov. Hasiči sa snažia obmedziť jeho šírenie a pomocou buldozérov vytvorili v okolí mesta Yreka protipožiarne pásy. Zároveň bojovali aj s takzvanými bodovými požiarmi, ktoré vypuknú po tom, čo z hlavného požiaru vystrelia iskry a zapália plamene vo väčšej vzdialenosti.

Foto
Hasiči sa snažia obmedziť šírenie požiaru / TASR

Kalifornia spolu s väčšinou západného územia Spojených štátov zažíva najhoršie sucho za posledných viac ako tisíc rokov. Tento stav zhoršila zmena klímy spôsobená človekom. Z tohto dôvodu je krajina vyprahnutá a zraniteľná voči prirodzeným požiarom, ktoré sú horúcejšie, rýchlejšie a ničivejšie ako v minulosti.

Analytik požiarov v kalifornskom medzirezortnom tíme pre zásahy pri prírodných katastrofách Dennis Burns potvrdil, že hasičom môžu pomôcť búrky a intenzívne dažde. Požiar Oak Fire v blízkosti Yosemitského národného parku zničil desiatky objektov a svoje domovy museli opustiť tisícky ľudí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre