Nie je normálne, aby mali starí ľudia problémy s pamäťou, zhodujú sa odborníci na demenciu

KošiceSpravodajstvo

Podujatie Nebojme sa demencie sa snaží priblížiť demenciu a Alzheimerovú chorobu širšiemu publiku.

Ústav sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) hostil včera (12.3.) v rámci celosvetovej iniciatívy Týždeň mozgu diskusiu s názvom Nebojme sa demencie.

Záujemcovia sa dozvedeli, ako si chrániť kognitívne zdravie a predchádzať demencii. Najčastejšou formou demencie je práve Alzheimerova choroba, ktorá postihuje čoraz viac ľudí. Jedným z dôvodov je aj zvyšujúci sa vek populácie. Na Slovensku trpí Alzheimerovou chorobou takmer 60-tisíc pacientov, o ktorých sa stará približne 150-tisíc opatrovateľov.

„Napriek tomu, že ide o pomerne rozšírené ochorenie, s fungovaním nášho mozgu sa stále spája veľa mýtov, ktoré sa snažíme dať na pravú mieru,“ uviedla podpredsedníčka Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti Mária Čunderlíková. Nie je podľa nej pravdou, že zabúdanie je vo vyššom veku normálne. „Veľa seniorov je aktívnych a má bystrú myseľ. Dôvodom je nielen genetika, ale aj zdravý životný štýl, primeraná fyzická a mentálna aktivita, zdravá vyvážená strava a dostatok sociálnych kontaktov, ktoré pomáhajú udržiavať mozog v dobrej kondícii,“ konštatovala.

Foto
Ústav sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ hostil diskusiu o demencii a jej liečbe / TASR

„V rámci psychologickej podpory liečby je dôležitá práca s ďalšími faktormi ako depresia, sociálna izolácia a osamelosť, to sa týka nielen pacientov, ale aj ich rodinných príslušníkov. Naše pracovisko sa venuje nefarmakologickým intervenciám a snažíme sa zlepšiť psychické zdravie týchto pacientov,“ informovala prednostka sociálnej a behaviorálnej medicíny lekárskej fakulty UPJŠ Iveta Rajničová Nagyová.

Súčasťou podujatia bola aj výstavka zo zbierky Milady Ivankovej s názvom Nevyužité možnosti ľudovej medicíny. „Viac ako 50 rokov som sa venovala ľudovej medicíne. Chodila som za starými a opustenými ľuďmi, ktorých nikto nechcel. Za moju starostlivosť a opateru mi každý niečo daroval. Zväčša išlo o ručné práce alebo recepty, podľa ktorých som potom ďalej liečila. Z týchto artefaktov som vytvorila výstavu, ktorá reprezentuje akési bohatstvo z chudoby chudobných ľudí,“ povedala o svojej práci Ivanková.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre