Niekdajšie hlavné mesto anglického kráľovstva  – Winchester

EurópaHistoricKE

HistoricKE na cestách.

Jednou z ľahko dostupných vzdialenejších krajín z Košíc je bezpochybne Anglicko. Denné letecké spojenie Košice – Londýn Luton prináša za priaznivé ceny možnosť cestovať a spoznávať túto historicky mimoriadne bohatú krajinu. Sakrálne i svetské pamiatky Anglicka sú naozaj jedinečné. Takisto sa oplatí krajinu navštíviť pre bohaté kultúrne podujatia, skvelú gastronómiu a krajina v lete ponúka jedinečný zážitok v podobe pobytu na plážach. Pre Slovákov je menej známe anglické mesto Winchester, pritom v minulosti bolo hlavným mestom anglického kráľovstva a je ukážkou bohatej histórie, ktorú si dnes priblížime. S týmto mestom sa spája aj viacero mýtov a legiend, dominantou mesta je slávna katedrála a veľkou atrakciou pre návštevníkov je aj okrúhly stôl kráľa Artuša.

Foto
Katedrála vo Winchestri na maľbe autora Johna Bucklera zo začiatku 19. storočia  / HistoricKE

Winchester je hlavné mesto grófstva Hampshire v Anglicku a leží na západnom konci národného parku South Downs na rieke Itchen. Nachádza sa 60 míľ (97 km) juhozápadne od Londýna a 14 míľ (23 km) od Southamptonu, najbližšieho veľkomesta. Pri sčítaní ľudu v roku 2020 mal Winchester približne 42-tisíc obyvateľov. Širší okres City of Winchester, ktorý zahŕňa mestá ako Alresford a Bishop's Waltham, má vyše 115-tisíc obyvateľov.

Najstaršie osídlenie

Oblasť okolo Winchesteru bola obývaná už od praveku, neďaleko centra mesta sa objavili tri hradiská z doby železnej zvané Oram's Arbour, St. Catherine's Hill a Worthy Down. V mladšej dobe železnej sa tu vyvinul mestský typ osídlenia, známy ako oppidum. Zo spomenutých hradísk to bolo hlavne Oram's Arbour, ktoré prosperovalo a zohrávalo aj v tomto období významnú úlohu.

Venta Belgarum

Krátko po vylodení Rimanov v Richborough v Kente v roku 43 p. k. rímski vojaci prechádzali celou južnou Britániou, dobýjali pevnosti a na obsadenom území uvalili na miestne obyvateľstvo rímsku nadvládu. Rimania obsadili aj územie dnešného Winchestra, tamojšia osada bola pretvorená na rímske mesto, ktoré bolo nazvané ako Venta Belgarum. Hoci v prvých rokoch rímskej provincie boli významnejšími mestami Silchester a Chichester, v druhej polovici druhého storočia ich už Venta obe zatienila. Na začiatku tretieho storočia bolo mesto opevnené kamennými múrmi. V tom čase malo rozlohu približne 58 hektárov, čo ho radilo medzi najväčšie mestá v rímskej Británii. Ako mnohé iné rímske mestá, aj Winchester začal upadať v priebehu štvrtého storočia. V roku 407 sa po rozpade rímskeho impéria stiahli z Británie aj posledné rímske légie.

Po zvyšok piateho storočia a začiatkom šiesteho storočia Anglicko vstúpilo do obdobia, ktoré sa nazýva temným vekom. Anglosasovia sa postupne usádzali v južnom a východnom Anglicku. Po odchode Rimanov sa pre mesto používal názov Caergwinntguic, z ktorého sa v anglosaskom období po roku 519 vyvinulo meno Wintanceaster.

Foto
Británia na mape z roku 886  / R. Botev 2006

Winchester sa stáva hlavným mestom

Od roku 597 sa nová kresťanská viera začala šíriť cez južné Anglicko a v polovici 7. storočia bol medzi rímskymi hradbami Winchesteru postavený prvý kresťanský kostol, Old Minster. O niekoľko rokov neskôr v roku 676 presťahoval biskup z Wessexu svoje sídlo do Winchestra. Winchester sa po roku 686, kedy kráľ Caedwala z Wessexu porazil kráľa Atwalda z Wightu, stal hlavným mestom kráľovstva Wessex.

Najznámejšou historickou osobnosťou Winchestera je Alfred Veľký „The Great.“ Alfred sa stal vládcom západných Sasov po tom, čo spolu so svojím bratom porazili dánskych Vikingov v bitke pri Ashdowne. V roku 871 vo veku 21 rokov bol Alfred korunovaný za kráľa Wessexu a Winchester povýšil na hlavné mesto anglického kráľovstva a chrám sa stal katedrálou. Základný plán ulíc vytvorený Alfrédom Veľkým pretrval do súčasnosti. Mesto bolo súčasťou pásu opevnenia pozdĺž južného pobrežia.

Vážny požiar v roku 1141 začal postupný úpadok Winchesteru, napriek snahe Viliama z Vykehamu (1320 – 1404), ktorý sa snažil o obnovu významu mesta. Ako biskup z Winchesteru bol zodpovedný za stav a vzhľad katedrály, založil Winchester College, rovnako ako New College v Oxforde. V stredoveku bolo mesto stále dôležitým centrom obchodu s vlnou. Ale rozvoj podobný Londýnu a ďalším anglickým mestám sa už Winchestru nepodarilo napodobniť.

Foto
Maslový kríž (maslový trh) je typ trhového kríža, ktorý sa spája s anglickými trhovými mestami a pochádza zo stredoveku. Jeho názov pochádza z toho, že boli situované na trhoviskách, kde sa schádzali ľudia zo susedných dedín, aby kupovali miestne vyrobené maslo, mlieko a vajcia. Čerstvé produkty boli rozložené a vystavené na kruhových stupňovitých základoch kríža / HistoricKE

Hlavnou dominantou mesta je veľkolepá katedrála. Mesto je tiež domovom University of Winchester a Winchester College, najstaršej verejnej školy v Spojenom kráľovstve, ktorá stále sídli v pôvodných budovách.

Katedrála vo Winchestri

Slávna katedrála je najväčšia v celom Anglicku a má najdlhšiu chrámovú loď medzi gotickými katedrálami v Európe. Bola postavená na mieste pôvodného kostola zo 7. storočia. V nádhernej dvanásťloďovej stavbe sa v interiéri nachádza jedinečná kombinácia románskych stien (1093) a neskorogotickej klenby (1394). V katedrále sú umiestnené aj hroby niekoľkých saských kráľov vrátane Alfréda Veľkého.

Nástenné maľby zo 16. storočia zdobia kaplnku Lady Chapel a na klenbe kaplnky sú obrazy anjelov z 13. storočia. V severnej časti katedrály je kaplnka s renesančnou výzdobou a drevenou stoličkou, na ktorej Mary Tudor (Bloody Mary) sedela počas svojej svadby s Filipom II. v roku 1554. Fontána z čierneho Tournaiho mramoru (1180) je zdobená scénami zo života sv. Mikuláša a stojí uprostred severnej uličky. Veľký záujem dnes budí aj mosadzná tabuľa označujúca hrob slávnej spisovateľky Jane Austenovej (1775 – 1817).

Foto
Katedrála vo Winchestri  / HistoricKE
Foto
Katedrála vo Winchestri  / HistoricKE

Hrad Winchester

Hrad Winchester bol postavený v roku 1067 za vlády Viliama Dobyvateľa. Hrad bol zničený parlamentom v roku 1647 pod vedením Olivera Cromwella a potom kompletne obnovený Wrenom v roku 1683 a slúžil ako bydlisko pre Karola II.

Winchesterský hrad nesie v sebe veľa histórie. Samotná Veľká sála (z roku 1236) so stĺpmi z Purbeckého mramoru, starých vitrážových okien a otvoreného dreveného strešného krídla svedčia o bohatej minulosti hradu. Nachádza sa tu aj známy a bájny okrúhly stôl kráľa Artuša. Na hrade sa narodil budúci kráľ Henrich III. v roku 1207, Edward I. tu viedol svoj prvý parlament a sir Walter Raleigh bol v súdnej sále súdený na sprisahanie proti Jamesovi I.

Foto
Vstup do veľkej sály hradu Winchester  / HistoricKE

Winchester College

Chlapčenská škola bola založená v roku 1382 a má úzke spojenie s New College v Oxforde a stojí za to navštíviť pôvodné objekty tejto školy. Obzvlášť zaujímavé sú časti Flint Court a Chamber Court, ktoré sú zachované vo vynikajúcom stave a na škole vyniká historická siedma komora, ktorá je najstaršou učebňou v celej krajine. Pozoruhodná je aj školská kaplnka s pôvodnou farebnou drevenou strechou a stredovekou vitrážou. (Generácie učencov vyryli svoje mená na piliere kláštorov vrátane slávneho Anthonyho Trollopa (1815 – 1882).

Foto
Winchester / HistoricKE

Mestské múzeum Herry Lawford

Mestské múzeum dokumentuje históriu Winchesteru od doby železnej až po súčasnosť prostredníctvom svojich troch fascinujúcich galérií rozložených na troch poschodiach. Medzi unikáty patrí rímska mozaika, zbierka šperkov z anglosaských čias (je možné si pozrieť aj model pôvodného stredovekého osídlenia z tohto obdobia), rekonštruované obchody z viktoriánskej éry, ako aj možnosť vyskúšať si historické kostýmy. Tiež sa tu nachádza unikátna zbierka artefaktov slávnej spisovateľky Jane Austenovej, ktorá strávila posledné roky vo Winchestri.

Wolvesey Castle

Stredovekí biskupi z Winchesteru boli bohatí a mocní muži, príbuzní a poradcovia kráľov. Wolvesey, ktorý sa nachádzal kúsok od Winchesterskej katedrály, bolo ich hlavným sídlom počas celého stredoveku. Rozsiahle pozostatky pochádzajú prevažne z veľkého paláca biskupa Henricha z Blois z 12. storočia, brata kráľa Štefana. Hoci sú budovy zničené, stále vyvolávajú dojem svojej bývalej vznešenosti. Posledná veľká udalosť sa tu konala 25. júla 1554, keď bola východná sála ozdobená hodvábnymi a zlatými závesmi pri príležitosti svadobnej hostiny kráľovnej Márie a Filipa Španielskeho.

Foto
Zrúcaniny Wolvesey castle  / HistoricKE

Socha kráľa Alfréda

Jednou z najľahšie rozpoznateľných pamiatok vo Winchestri je pozoruhodná socha kráľa Alfréda Veľkého, ktorá stojí na východnom konci Broadway, v blízkosti stredovekej východnej brány mesta. Sochu hrdinského Alfreda postavili v roku 1899 pri príležitosti tisíceho výročia jeho úmrtia. Obrovská socha meria 17 stôp. Je zvláštne, že meč bol vyrobený tak, aby bol odnímateľný, hoci zvyšok sochy je pevným bronzovým odliatkom. Legenda hovorí, že ak okolo sochy trikrát v smere hodinových ručičiek prejde aspoň 16-ročná panna, Alfréd sklopí meč.

Foto
Socha kráľa Alfréda / HistoricKE
Foto
Hlavná ulica vo Winchestri začiatkom 20. storočia  / HistoricKE
Foto
Jedna zo vstupných brán do historického centra  / HistoricKE

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre