Projekt sa napríklad na Sídlisku Ťahanovce neujal.
V metropole východu začiatkom tohto roka odštartoval zber použiteľného šatstva, obuvi a bytového textilu. Vyzbieraný materiál sa rozdeľoval medzi ľudí v hmotnej núdzi. Tento projekt vznikol vďaka spolupráci radnice, spoločnosti KOSIT a organizácie Úsmev ako dar. V jeho úvode bolo v Košiciach k dispozícii 20 takýchto kontajnerov. Niektoré sa však presunuli či odstránili z dôvodu zníženia kvality zberu.
Hovorkyňa spoločnosti KOSIT Slavomíra Brzová uviedla, že v súčasnosti je k dispozícii 18 zberných kontajnerov:
„Prvotné skúsenosti tohto zberu prepĺňali očakávania. Približne tri mesiace boli kontajnery plnené nepoškodeným oblečením, topánkami stále vhodnými na ďalšie používanie, dokonca sme nachádzali tovar s visačkami z obchodu. Následne začala kvalita zberu klesať,“ povedala Brzová s tým, že je dôležité, aby Košičania vhadzovali do kontajnerov to, čo tam patrí:
„V prípade, že sú takéto kontajnery opakovane znehodnotené napríklad odpadom, prípadne je ich obsah pravidelne vyberaný inými osobami ako pracovníkmi zberovej spoločnosti, považujeme za nevyhnutné realizovať nápravné opatrenia.“
Brzová doplnila, že kontajnery, ktorých pozícia bola vyhodnotená ako nevhodná, boli presunuté:
„Šesť z nich je pre obyvateľov dostupných v areáloch košických zberných dvoroch, dva boli z ulíc odstránené.“
Tie kontajnery, ktoré sa nachádzajú v ohradených areáloch, ideálne pod kamerovým dohľadom, majú vyššiu kvalitu obsahu. Mestská časť Sídlisko Ťahanovce pripomenula, že šatstvo je možné odniesť na zberný dvor Magnezitárska, odovzdať ho prostredníctvom zbierok či využiť iné stále miesta v Košiciach:
„Ich umiestenie bolo pilotným projektom, ktorý sa, bohužiaľ, neujal a kontajnery boli odstránené z dôvodu vyhadzovania odpadového a nepoužiteľného šatstva, ako aj z dôvodu ich neoprávneného vyberania a poškodzovania fyzickými osobami.“
Zdroj: TASR