Niektoré košické ulice sú zahalené do tmy. Dôvodom nemusia byť len nefunkčné lampy, ale aj koruny stromov

KošiceSpravodajstvo

Orezy konárov sú nevyhnutné.

V metropole východu je viacero lokalít, ktoré sú vo večerných a nočných hodinách nedostatočne osvetlené, čím je ohrozená bezpečnosť a zdravie Košičanov. Dôvodom však nemusia byť len chýbajúce stĺpy verejného osvetlenia, ale aj košaté koruny stromov, ktoré tienia niektoré chodníky či cesty, a to aj napriek fungujúcim lampám. Košický mestský poslanec Ladislav Rovinský v tejto súvislosti poukázal nielen na bezpečnostné hľadisko, ale aj na starostlivosť o zeleň:

„Mohli by sme robiť stĺpy nižšie. Svietivosť svetelných bodov je dnes úplne iná a tie stĺpy tú odvtedy sú. Medzitým sa vysadili nejaké stromy. Jedna vec je ich ošetrovanie a druhá vec, zamyslieť sa aj nad tým, ako s tými svetelnými zdrojmi, či by nebolo dobré uvažovať o ich znížení, aby neboli v korune, či neuvažovať o premiestnení. Čo je jednoduchšie, presunúť 60-ročný strom alebo 60-ročnú lampu?“

Foto
Niektoré stĺpy verejného osvetlenia sú vrastené do stromov / KOŠICE ONLINE

Jedným z problematických úsekov je aj Jantárová ulica v košickej mestskej časti Juh, kde rozvetvené stromy tlmia samotné osvetlenie. Jej starosta Jaroslav Hlinka tvrdí, že sťažnosti obyvateľov sú v tejto súvislosti opodstatnené:

„Podľa mňa orez konárov stromov je potrebný v tejto lokalite. Na jar koruna nie je až taká bohatá. Keďže je už pomaly druhá polovica leta, tak môže byť, že koruny stromov sa rozrastajú, a tým pádom sa stáva, že niekedy aj verejné osvetlenie je potom tlmené. My tú záležitosť všeobecne riešime so Správou mestskej zelene (SMsZ), aby nezabudli aj na túto potrebnú činnosť, a to je orez konárov stromov tam, kde je to nutné vo vzťahu k verejnému osvetleniu.“

Foto
Jedným z problematických úsekov je aj Jantárová ulica / KOŠICE ONLINE

SMsZ poukázala na to, že stromy sú vzhľadom na klimatickú zmenu, vlny horúčav a výkyvy počasia jedným z najefektívnejších nástrojov na boj proti týmto extrémom.

„Téma tienenia stromov je aktuálna hlavne v letných mesiacoch, keď sú stromy plne olistené a ich konáre sa začínajú prehýbať aj pod váhou listov. Naši arboristi preto pravidelne pri práci v teréne orezávajú aj konáre zasahujúce do svetelného kužeľa lámp, ale nie vždy je možné vykonať ošetrenie v rozumnej miere, aby sa zachoval prirodzený habitus a rastový potenciál stromu, keďže mnohé lampy verejného osvetlenia sú doslova vrastené do stromov,“ uviedol pre Košice Online hovorca SMsZ Peter Sasák s tým, že údržbu stromov vlani prevzalo arboristické oddelenie, vďaka čomu nastal posun v odbornosti výkonov aj v prístupe k ošetrovaniu jednotlivých drevín:

„Preto sme v tejto téme iniciovali stretnutie so zástupcami Magistrátu mesta Košice a Dopravného podniku mesta Košice ako správcom osvetlenia. Na stretnutí v teréne sa viedla diskusia o problematike efektívnosti rozmiestnenia verejného osvetlenia, aby nedochádzalo v budúcnosti k situáciám, že sa aj nové osvetlenie umiestni do koruny stromu. Sme radi, že pozitívna odozva smerovala aj k možnosti posunu najproblematickejších lámp verejného osvetlenia mimo koruny stromov, aby bolo možné zachovať cenné vitálne stromy v meste.“

Košičania môžu svoje podnety ohľadom zatienenia verejného osvetlenia stromami adresovať priamo SMsZ, ktorá ich následne skontroluje a zrealizuje nutné orezy.

Komentáre